EKONOMİ HABERLERİ

10 ARALIK 2016

Esnafın, “Devlet ticarette bize rakip olmasın” taleplerini değerlendiren ekonomi yönetimi, kamunun ticaretten çekilmesine yeşil ışık yaktı. Düzenleme belirtildiği gibi çıkarsa, belediyeler ekmek satmayacak, devlet kurumları düğün salonu işletmeyecek.

Başbakan Binali Yıldırım, pazartesi günü Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ve beraberindeki heyeti, Çankaya Köşkü’nde kabul etti.

TESK yönetimi, Başbakan Yıldırım’ın yanı sıra ekonomiden sorumlu bakanlarla görüşerek esnafın ihtiyaçlarını aktardı. Milliyet'ten Mithat Yurdakul'un edindiği bilgiye göre, bakanlarla esnafın görüşmesinden önemli kararlar çıktı.

Esnaf temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşları ile yerel yönetimlerin ticaret yapmasının haksız rekabet olduğuna işaret etti. Yerel yönetimlerin ekmek ürettiğini, kamu kuruluşlarının düğün salonu işlettiğini, Adalet Bakanlığı’nın perakende ticaret yaptığını belirten TESK yönetimi, devletin ticari alanlardan çıkmasını istedi.

“Liberal ekonomide, serbest piyasa koşullarında böyle kurumsal kimliklerle ticaret yapılması gerçek ticaret adamını engelliyor, herkes kendi işini yapsın” diyen esnafın bu talebi hükümet kanadınca olumlu karşılandı. Düzenlemenin hayata geçmesi halinde başta belediyelerin ekmek fabrikaları olmak üzere pek çok işletme kamunun elinden çıkmış olacak.

ÇOK KRİTİK ÖTV KARARI!

Bir diğer talep de tüm ticari araçların ÖTV’siz yenilenmesi konusunda oldu. Yenilenecek araçlarda denklik aranmamasını isteyen, “ÖTV muafiyeti için Şahin marka araca Şahin marka araç zorunluluğu kalksın” diyen esnafın taleplerine ekonomi yönetimi olumlu yaklaştı.

Kamyon, kamyonet, taksi, minibüs, nakliye arabası, servis aracı gibi ticari araçların hepsi uygulamadan yararlanacak. Mal taşıyan araçlar için KDV muafiyeti de toplantıda dile getirilen bir talep oldu.

Toplantıda, terörden zarar gören Güneydoğu esnafının etkin şekilde desteklenmesine de karar verildi. Terör yüzünden bölgeden ayrılmak zorunda kalan esnafın özel desteklerle evine dönmesi konusu da gündeme geldi. TESK yönetimi, esnaf borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda yapılanların da doğru olduğuna işaret etti. Perakende yasa tasarısının hemen uygulanması için de anlaşmaya varıldı.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 07 Ekim 2016 Cuma 10:14
  ekmegimizden uzak durun
 • Misafir 06 Ekim 2016 Perşembe 11:08
  ben sağlıklı ve ucuz ekmek yemek istiyorum,ekmeğimizden çekin ellerinizi.!!
 • Misafir 06 Ekim 2016 Perşembe 11:06
  halk ekmek halkındır,halkın olarak kalmalı.!!
 • Misafir 06 Ekim 2016 Perşembe 11:06
  sağlıklı güvenli temiz ekmeği nereden alıcaz ekmek makinesi alıcaz anlaşıldı
 • Misafir 06 Ekim 2016 Perşembe 11:04
  ici bos ekmek istemiyoruz. halk ekmek satisi devam etmeli
 • Misafir 06 Ekim 2016 Perşembe 10:51
  halk ekmek vatandaşa hizmet vermeye devam etsin
 • Misafir 06 Ekim 2016 Perşembe 10:28
  bi ekmeğimiz kalmıştı
 • Misafir 06 Ekim 2016 Perşembe 10:28
  bence halk ekmek kalmalı
 • Misafir 06 Ekim 2016 Perşembe 10:06
  Bunun sonucuda et fiyatları gibi olur artık
 • Misafir 06 Ekim 2016 Perşembe 10:01
  garibin ekmegi vardi onuda alin. bi canimiz kaldi gelin onuda alin
Kalan karakter : 300
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme