İŞ-YAŞAM

27 MART 2017
İŞ-YAŞAM

Donald Trump'ın başkan seçilmesi özel hapishane şirketlerinin hisselerini uçurdu

12 Kasım 2016 Cumartesi, 05:16:28

Donald Trump’ın başkan seçilmesi, ABD piyasalarında savunma sanayiinden bankalara, ilaç sektöründen emtiaya kadar şirketleri sevindirdi. Uyuşturucu ve göçmenlere karşı çok sert bir politika izleneceği beklentisi ise özel hapishane şirketlerinin hisselerini uçurdu

 • 1
  1 | 19

  ABD’de seçimleri Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın kazanmasıyla gözler başta ABD olmak üzere dünya piyasalarına çevrildi. Seçim öncesi Trump’ın seçilmesi halinde küresel çapta yangın vaat eden uzmanlar büyük ölçüde sessiz kalırken, dünyanın önde gelen borsalarında yüzde 3’lere varan yükselişler gözlemleniyor. 

 • 2
  2 | 19

  ABD’nin gösterge endeksi olarak kabul edilen Dow Jones seçim sonrası yüzde 2.5 oranında yükseldi. Bu yükselişte özellikle Donald Trump’ın seçim öncesi yaptığı açıklamalar etkili oldu. Trump seçilmesi halinde demir, çelik, kömür ve petrol başta olmak üzere geleneksel sanayi kollarını destekleyeceğini söyledi. 

 • 3
  3 | 19

  Yeni yollar, tüneller, havaalanları ve limanlar da yapılacağını açıklayan Trump böylece bu alanlarda ve bu alanların yan sanayilerinde faaliyet gösteren şirket hisselerinde bayram havası estirdi. Gökdelenler başta olmak üzere inşaat şirketlerinde yüzde 30’lara varan çıkışlar izlenirken Glencore gibi maden şirketlerinde de çıkışlar yüzde 20 seviyelerine yaklaştı. 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
Kalan karakter : 300