KENTSEL DÖNÜŞÜM

17 OCAK 2017

DENİZ ÇİÇEK / GAZETE HABERTÜRK

 

İstanbul’daki yapı ve trafik yoğunluğuna çözüm için kent içine sıkışmış sanayi siteleri kaldırılması planlanıyor. Başbakanlığa bağlı Toplu Konut İdaresi (TOKİ), kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında, konut alanlarının yanı sıra sanayi sitelerini de dönüşüm içinde değerlendirmeye başladı.

ÇALIŞANLAR İÇİN KONUT YAPILACAK

Bu kapsamda, şehir merkezlerinde kalan ve kent estetiğini bozan sanayi sitelerinin dönüşümü için harekete geçildi. Yapılacak çalışmayla, kent merkezleri önemli yer kaplayan sanayi sitelerinden arındırılacak. Sanayi siteleri de kent dışındaki daha geniş alanlara taşınacak. Kent içine sıkışmış olan sanayiciler de daha yeni ve ferah dükkânlarda iş yapma fırsatı bulacak. Dükkânlarını genişletme imkânına da kavuşacaklar. Sanayi sitelerinin etrafına, çalışanlar için konut alanları yapılacak. Böylece, sanayi siteleriyle birlikte büyük bir nüfus da kent dışında belli bölgelerde toplanacak. İşe gidiş gelişler dolayısıyla kent içinde trafik yoğunluğu bu sayede azaltılacak.

İLK TALEP BAŞAKŞEHİR’DEN 

TOKİ, bu uygulamayı İstanbul’da başlatmak için Güngören, Bağcılar, Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa ve Esenler’deki sanayi bölgelerine gözünü dikti. İstanbul’un pek çok ilçesinde irili ufaklı sanayi sitesi bulunurken, sanayicilerle anlaşma sağlanması halinde, bu tesisler Çerkezköy, Çorlu ve Silivri’ye taşınacak. Bu sanayi tesislerinin her birinin 4-5 milyon metrekare büyüklükte olduğu belirtiliyor. İstanbul’da bu konuda ilk talep Başakşehir’deki Keresteciler Sanayi sitesinden geldi. Bunların yanı sıra, diğer ilçelerdeki ayakkabıcılar, dökümcüler, oto tamircileri, marangozlar ve tekstilcilerden de benzer bir adım bekleniyor.

BURSA’DA ARSA KARŞILIĞI DÜKKâN VE PAY VERİLDİ

TOKİ, Bursa, Uşak ve Şanlıurfa’da başlattığı bu uygulamayı, şimdi İstanbul’a taşıyacak. Bursa’da kısa süre önce başlatılan uygulamayla, Bursalı esnaf ve sanayiciye ait dükkânlar, Kestel’deki yeni ve modern tesislere taşınacak. Bu kapsamda, 3 bin sanayici ve esnafın kent dışına taşınması sağlanacak. Uygulamayla, arsa karşılığı sanayicilere yeni ve büyük dükkânlar verilirken, kent içindeki arsalar da kentsel dönüşüm için kullanılıyor. Yapılacak takasla, arsanın değeri fazlaysa, sanayiciye arsa bedelinden pay da ödenecek.

3 BİN ESNAF TAŞINACAK

Bursa’nın Kestel İlçesi’nde yaklaşık 2 milyon metrekareyi aşkın alanda, 3 bine yakın işyerini barındıracak Büyük Sanayi Sitesi’nin yapımı sürüyor.

BAŞAKŞEHİR’DE BAŞLIYOR

TOKİ, ilk örneğini Bursa’da yaptığı uygulamayı Başakşehir’deki Keresteciler Sitesi için hayata geçirecek. Güngören, Bağcılar, Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa ve Esenler’deki sanayi bölgelerinin de taşınması planlanıyor.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 22 Kasım 2016 Salı 10:16
  güzel olur. en işlek caddelerin ortasında sanayi var
 • Misafir 22 Kasım 2016 Salı 10:10
  Evet tek sıkıntımız taş bina
 • Misafir 22 Kasım 2016 Salı 10:01
  Konya ve Karabük e de bakın
 • Misafir 22 Kasım 2016 Salı 09:34
  park ve yeşil alan yapılmalı içinede ufak polis karakolu böylece huzurla oturacağımız bir park bu kadar basit ama olur mu İNŞAAT YA RASULULLAH!
 • Misafir 22 Kasım 2016 Salı 09:30
  DARISI İZMİRİN BAŞINA.BALLIKUYU SEMTİ TANINMAZ HALDE . EVLER BOŞALTILMIŞ.VİRAN
 • Misafir 22 Kasım 2016 Salı 09:10
  Park yapın park yeter be
 • Misafir 22 Kasım 2016 Salı 09:04
  Darısı içerenköy bostancı oto sanayi başına,sokağa parka çıkamaz olduk
 • Misafir 22 Kasım 2016 Salı 07:49
  bos kalan yerleri bos biraksaniz bina yapmak zorundamisiniz heryer cimento aromali tas yigini olduda ne diyorsunuz sizce uymaz degilmi
 • Misafir 22 Kasım 2016 Salı 04:06
  Mersin öncelik mersin olsun
Kalan karakter : 300
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme