Temmuzda doğalgaz ithalatı azaldı

Türkiye'nin doğalgaz ithalatı temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,17 azalarak, 3 milyar 220 milyon metreküp oldu

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
doğalgaz ithalatı Sonra Oku

Türkiye'nin doğalgaz ithalatı temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,17 azalarak, 3 milyar 220 milyon metrekübe geriledi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) Doğalgaz Sektör Raporu'na göre, geçen yıl temmuzda 3 milyar 325 milyon metreküp olan doğalgaz ithalatı, bu yılın aynı ayında yüzde 3,17 düşüşle 3 milyar 220 milyon metrekübe düştü.

Toplam ithalatın 2 milyar 740 milyon metrekübü boru hatlarıyla, 479 milyon metrekübü de LNG tesisleri aracılığıyla yapıldı. En fazla doğalgaz ithal edilen ülke 1 milyar 617 milyon metreküple Rusya olurken, bu ülkeyi 582 milyon metreküple İran, 541 milyon metreküple Azerbaycan izledi.

DOĞALGAZ TÜKETİMİ YÜZDE 3,78 AZALDI

Türkiye'nin doğalgaz tüketimi ise temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,78 azalarak, 2 milyar 847 milyon metrekübe indi. Bu dönemde en çok doğalgaz tüketimi elektrik santrallerinde gerçekleşti.

Geçen yıl temmuzda elektrik santralleri 911 milyon metreküp doğalgaz tüketirken, bu yılın ayın döneminde bu miktar yüzde 53 artarak 1 milyar 394 milyon metrekübe çıktı. Elektrik santrallerini, 220 milyar metreküple organize sanayi bölgeleri ve 178 milyon metreküple konutlar izledi.

Toplam doğalgaz tüketimi içinde konutlarda tüketilen doğalgaz oranı ise yüzde 6,25 olarak hesaplandı.

Bu dönemde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının doğalgaz depolama kapasitesini artırma yönündeki çalışmaları da istatistiklere yansıdı ve depolardaki doğalgaz miktarı artışı temmuzda da devam etti.

Geçen yıl temmuzda 1 milyar 306 milyon metreküp doğalgaz depolanırken, bu miktar bu yılın aynı ayında yüzde 62 artarak, 2 milyar 125 milyon metrekübe yükseldi.

Türkiye'de temmuz ayında doğalgaz ihracatı ise yüzde 49 düşüşle 36 milyon metreküp oldu. Doğalgaz ihraç edilen tek ülke ise Yunanistan oldu.
AA

BU HABERE İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER

SOSYAL MEDYADA HTEKONOMİ

FACEBOOK
TWITTER
KUR ÇEVİRİCİ
PARA BİRİMİ
ÇEVİRİLECEK PARA BİRİMİ
  • Ahşapdan su matarası yapımı
  • Kambur balinaların harika şovu
  • Burj Khalifa'ya düşen korkutucu yıldırımlar
  • Güneş tutulmasını uçaktan gözlemlemek