Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın “yerli kömür”ü enerjiye dönüştürerek, ekonomiye kazandırma hamlesi, yatırımları hızlandıracak. Bakanlık tarafından hazırlanan yerli kömür çalışmasına göre, termik santral kurma şartı ile özel sektöre devredilen kömür sahalarında toplam 3 bin 165 megavat santral kurulacak. Rapora göre, kamunun kontrolündeki linyit sahalarının ülke ekonomisine kazandırılmasıyla enerjide dışa bağımlılık ve cari açıktaki enerji payı azaltılacak.

Raporda, yerli kömürün enerjiye dönüştürülmesini öngören yeni modelle hem ucuz elektrik tüketme imkânı sağlanacağı, hem de kömür madenciliğinin geliştirileceği belirtildi.

BAZI SAHALAR VE ÇALIŞMALAR

Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) bünyesinde 8.5 milyon tonluk linyit rezervi bulunuyor. Çayırhan sahasının ihale
süreci devam ederken, Trakya’daki sahaların değerlendirilmesi için fizibilite ve etüt çalışmaları başlatıldı. Afşin-Elbistan
sahaları yatırıma hazır hale getirildi. Konya-Karapınar için rezerv geliştirme çalışmaları başlatıldı.

Saha 2017 sonunda yatırıma açılacak. Trakya-Ergene’nin enerji üretim alanı olarak belirlenmesi çalışmaları yapılıyor. Denizli, Afyon, Aydın, Tekirdağ, Edirne, İstanbul, Muş, Ankara, Amasya, Karabük ve Çankırı’da linyit arama ve rezerv belirleme çalışmaları devam ediyor.

KÖMÜR GAZLAŞTIRMA

Raporda, Türkiye için stratejik öneme sahip “Türkiye Kömür Gazlaştırma Projesi” üzerinde çalışıldığı da belirtildi. Proje,
Manisa Eynez’de bulunan 285 milyon ton rezervli 2 bin 351 kalori ortalama ısıl değerli linyit sahasında gerçekleştirilecek.
Fizibilite çalışmaları tamamlanan proje için Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararı sonrası ortak girişim şirketi kurulacak.

SON DÖNEM KEŞİFLERİ

Karapınar-Ayrancı: 1.8 milyar ton
Eskişehir-Alpu: 1.4 milyar ton
Dinar-Dombayova: 941.5 milyon ton
Afşin-Elbistan: 515 milyon ton
Tekirdağ-Çerkezköy: 495 milyon ton
Kırklareli-Vize-Pınarhisar: 14 milyon ton
Konya-Ilgın: 30.5 milyon ton
Amasya-Merzifon: 9.2 milyon ton

DENİZ ÇİÇEK / GAZETE HABERTÜRK


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme