ENERJİ

23 MART 2017

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek; trafik sigortası üzerinde yeni bir modele hazırlandıklarını söyledi. Şimşek yaptığı açıklamada, sistemlerde bir eksiklik olduğunun altını çizdi.

Trafik sigortası hakkında açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Şu anda yeni bir model üzerinde çalışıyoruz. Sistemin şöyle bir eksikliği var, trafik sigortası zorunlu bir sigorta. Sizin karşı tarafa vereceğiniz zararı karşılamak için düzenlenmiş. Dolayısıyla arabadan çok aslında şoförün sigortalandırılması lazım. Arabanızın sigortası var, belki de hiç deneyimi olmayan bir şoföre 'hadi al sür' diyorsunuz. Primleri yükselten bu tür faktörler var. Hazine'ye söyledim, arkadaşlar çalışıyor. Sadece taşıtın değil sürücünün risklerini de dikkate alan bir sistem... Bu muhtemelen kaza ve zarar sayısını azaltır, primleri aşağı çeker" dedi.

TÜRKİYE FON AKIŞI OLUR, FED FAİZ ARTIRSA DA OLUR

Bir televizyon programına katılan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, doların seyri ve Otomatik BES programı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Küresel yatırımcılar ocak ayında Türkiye'ye net bazda para koyduğunun altını çizen Şimşek, "Merkez Bankası'nın faiz artışı kurda etkili oldu. Türkiye tekrar yüksek büyüme patikasına oturacaksa referandum belirsizliğinden sonra yatırımların güçlü artacağı, ihracatın güçleneceği resme bakınca daha dengeli bir büyümeden bahsediyorsunuz. Türkiye fon akışı olur, Fed faiz artırsa da olur. Önemli olan referandumu güçlü bir şekilde aradan çıkarmamız ve tekrar hızlı bir şekilde reformlar yapmak. Piyasalar şimdi öngörülebilirliğin artmasını, yatırımların hızlanmasını fiyatlayabilir" dedi.

OTOMATİK BES'TE 980 BİN KATILIMCI MEVCUT

12 Şubat itibarıyla Otomatik BES'tetoplam katılımcı sayısının 980 bini bulduğunu dile getiren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "980 bin katılımcı, iyi bir rakam. Toplanan fon yaklaşık 98 milyon lira civarında. Şu ana kadar cayma hakkını kullananlar yüzde 26, oldukça yüksek bir rakam. Maalesef otomatik BES'e ilişkin haksız, olumsuz bir kampanya hissediyorum" açıklamalarında bulundu.

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 17 Şubat 2017 Cuma 23:56
  yeni vergiler yolda hayırlı olsun.
 • Misafir 17 Şubat 2017 Cuma 23:03
  Niye zorunlu. Ben yaptirmak istemiyorum. Devlet derebeylik kurmuş
 • Misafir 17 Şubat 2017 Cuma 22:38
  hep millete yükleyin siz sefa sürün
 • Misafir 17 Şubat 2017 Cuma 21:56
  KAC AYDIR DUZELTIYONUZ SAYIN BAKANIMMMM. KAC AY OLDU???? IKI AYDA BIR AYNI DEMECLERI VERIYOSUNUZ. SESIMIZI DUYAN VAR MIIII.....
 • Misafir 17 Şubat 2017 Cuma 21:03
  4 cocuguma ayri ayri sigorta mı yaptiricam simdi boyle hesap mi olur
 • Misafir 17 Şubat 2017 Cuma 20:59
  OZAMN REFERANDUMA HAYIRRRRRRRRRRRRR
 • Misafir 17 Şubat 2017 Cuma 19:18
  fiyatı indirmezler,üstelik bide sürücü sigortası diye ek maliyet çıkarırlar.
 • Misafir 17 Şubat 2017 Cuma 19:09
  Sizde dikkatli surun
 • Misafir 17 Şubat 2017 Cuma 19:06
  Anlaşıldı trafik sigortaları hasar karşılamayacak ama şart tutulacak millet koyun nede olsa böyle birşey olursa aracımı asla sigorta yaptırmam ben öldükten sonra sigorta para verse kaç yazar
 • Misafir 17 Şubat 2017 Cuma 18:07
  Desenize sadece arabaya değil + araba sürdüğümüz içinde para ödeyeceğiz.
Kalan karakter : 300
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme