Rusya'nın kamuya ait nükleer enerji kurumu Rosatom, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesinin yüzde 49'unu Cengiz-Kolin-Kalyon konsorsiyumuna satacağını açıkladı.

Rosatom'un uluslararası faaliyetlerinden sorumlu biriminin başında bulunan Anastasia Zoteyeva, katıldığı bir konferansta hissedarlık anlaşmasının yıl sonuna kadar imzalanacağını belirtti.

Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali olacak Akkuyu NGS Projesi'ne ilişkin ilk anlaşma 2010 yılında Rusya ile imzalandı. Akkuyu'da yapılacak santral 4 bin 800 megavat kurulu güce sahip 4 reaktörden oluşacak. Santralin 2023'e kadar işletmeye alınması planlanıyor.

Rusya ile imzalanan hükümetlerarası anlaşmada, yüzde 100’ü Rosatom tarafından gerçekleştirilecek projede, yüzde 49’luk hissenin yabancı yatırımcılara satılabileceği hükmü yer alıyor.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
  • Misafir 30 Haziran 2017 Cuma 11:45
    gel de güven şimdi o nükleer santrale. Yapılan metrodan su damlıyor. Santralden de ne damlar acaba.
  • Misafir 19 Haziran 2017 Pazartesi 14:56
    Çok iyi bir haber. Türk şirketi bari yüzde 49 ona kar ortağı oluyor. 51 gene Ruslara ait. ama en azından Türkiye bir nükleer santrale sahip oluyor ve energi de kesitlendirmeye gidiyor. Kazan kazan formülü. Rusya ile Türkiye karşılıklı çıkar ilişkisi kuruyor buda gelecek için doğru bir adım. Bide o santralda genç Türk mendiz leri de çalışacak ve işi ogrenecekler.
  • Misafir 19 Haziran 2017 Pazartesi 14:22
    Böyle özelleştirme politikası giderse yarın THY aselsan....Yunanistan gibi oluruz Allah bu milleti korusun.
Tüm yorumları göster(17)
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme