Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, gazetecilerle bir araya geldi. Yıldız, enerji politikaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. İşte Yıldızın konuşmasından satır başları:

"Türkiye'nin elektrik enerji güvü 68 bin 236 MW oldu santral sayısı 1041'e çıktı. Elektrik üretiminde rüzgar enerjisinin payı yüzde 5'e ulaştı. Jeotermal elektrik üretiminde güç 300 MW'ye ulaştı, hedef 1000 MW. "

TANAP'IN TEMELİ GELECEK YIL ATILIYOR

" Petrol aramaları için sipariş verme aşamasındayız. 20 Eylül'de Bakü'de Güney Kafkaslar boru hattının temeli atılacak. Bu hat TANAP'ı besleyecek. TANAP için 19 ilde kamulaştırma devam ediyor. TANAP Projesine gelecek Mart ayında temel atmayı planlıyoruz."

3. NÜKLEER SANTRAL GELİYOR

"Türkiye'de Nükleer Enerji ile alakalı 466 şirket var. Bu sayının artmasını ümit ediyoruz. 3. Nükleer Santral için 5 yerde çalışma yapılıyor. Karar 2015'te verilecek."

DÜNYANIN EN BÜYÜK GÜNEŞ TARLASI

"Güneş enerjisi çok önemli ve ciddi bir pazar. Türkiye de bir çok arazi, güneş enerjisi için oldukça elverişli. DÜnyanın en büyük güneş tarlası Karapınar ve Ayrancı'da yapılacak"

BAĞDAT'IN HESABINA 188 MİLYON DOLAR AKTARILDI

"13'ün tankerin sevkiyatının yapılmasıyla bugüne kadar uluslararası piyasalara 10 milyon varillik K.Irak petrolü sevkiyatı yapıldı. IŞİD'den petrol aldığımız iddiaları kesinlikle yalandır. Irak petrolünü değerlendiriyoruz kendi petrolümüzü değil. Bu sevkiyattan elde edilen gelir sorucu Irak Merkezi Yönetimi hesabına aktarılan para 188 milyon dolardır."

  • Enerji Bakanı Taner Yıldız
  • petrol
  • IŞİD
  • nükleer santral
  • nükleer enerji

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme