Antalya'nın, lüks yat üretiminde dünyada ilk üçte yer aldığı, 11 yılda 187 yatın üretildiği Antalya Serbest Bölgesi'nde bu yıl, yıl sonuna kadar 20 yat yapılmasının planlandığı bildirildi.

Antalya Serbest Bölge İşleticisi AŞ (ASBAŞ) Genel Müdürü Zeki Gürses, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 52 yat firmasının faaliyet gösterdiği Antalya Serbest Bölgesi'nin, dünyanın en önemli lüks yat üretim merkezleri arasında ilk üçte gösterildiğini kaydetti.

Antalya'nın yat üretiminde marka haline geldiğine işaret eden Gürses, 2010 yılında bölgede 19 yatın üretilip satıldığını, bu yıl ise 10 yat ürettiklerini bildirdi. Gürses, ''Yıl sonuna kadar yatlarımızın sayısı 20'yi bulacak'' dedi.

Gürses, ''11 yılda 187 yat ürettik. Dünyanın her yerinde bu yatlar kendilerini gösteriyor. Bu sayı arttıkça, buradaki firmaların sipariş alma gücü de artıyor. Ürettiğimiz yatları tercih edenler arasında dünyaca ünlü işadamları, futbolcular, sanatçılar, hatta Arap şeyhleri bile var'' dedi.

Yunanistan'dan İtalya'ya, ABD'den Fransa'ya yat üreten ülkelere bile yat sattıklarını belirten Gürses, lüks yatların fiyatının 15 milyon dolarlara kadar çıktığını, küçük teknelerin fiyatının ise 100 bin ile 400 bin dolar arasında değiştiğini sözlerine ekledi.

aa

  • Antalya Serbest Bölge İşleticisi AŞ
  • antalya
  • lüks yat

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme