ALİ TEZEL/HABERTÜRK

Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK) Başkanı Fatih Acar, anlaşmalı boşanma tespit edilince yetim aylığının kesilmesi konusunda Yargıtay'ın mahkemeye 'eylemli birliktelik' var mı ona bakılması kararını soru üzerine yanlış değerlendirmiş ve aylığı kesmeye devam edeceklerini belirtmiş. SGK, 'boşandınız aynı evi paylaşıyorsunuz' diye kadına bağlanan yetim aylığını kesip, ödediklerini borç çıkardığı gibi bir savcılığa dolandırıcılıktan suç duyurusunda bulunuyor. En sonunda Yargıtay 15. ceza dairesi 'boşanan kadının dilediği erkekle beraber yaşar kimse karışamaz, Türk Ceza Kanunu açısından suç değil' dedi. Artık savcılıklar bu konuda ya fezleke hazırlamazlar ya da fezleke hazırlayıp dava açsalar bile mahkemeler ceza vermez.

YARGITAY MAHKEMELERE 'ARAŞTIR' DEDİ

SGK’nın aynı çatı altında yaşıyorsunuz diye kadına bağlanan yetim aylığı kesmesi konusunda ise pazartesi günü yazmıştık. Yargıtay 10. Hukuk Dairesi de "Beraber yaşamak aynı evi paylaşmak demek değildir. SGK denetim elemanı aynı evi paylaşıyorlar demesini de mahkemeler doğru kabul edilemez. Önemli olan 'eylemli birliktelik' var mı yani aynı yatağı paylaşıp paylaşmamaktır. Yargıtay, mahkemelere 'Bunları araştır ve sonunda aynı yatağı paylaşıyorsa yetim aylığının kesilmesini onayla" dedi. Ancak bunun tespitinin zor olduğu da malum.

SGK’NIN AÇMAZI

Sosyal Güvenlik Kurumu, da aynı hatalı terim ile muvazaalı boşanma olayı diyor bu terim hukuken hatalı ama velev ki hatalı olmasın. SGK diyor ki "Bu boşanma geçersiz ve boşanmanızı yok sayıyorum bu sebeple ana-babadan kadına bağlanan yetim aylığını kesiyorum." Peki o halde boşanma geçersiz ise koca ölünce kadına kocasından dul aylığı bağlar mısın? "Hayır bağlamam boşanmışlar" diyor. Yani işine gelince boşanma geçersiz, işine gelince boşanma geçerli.

 • sgk
 • sosyal güvenlik
 • ali tezel

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
 • ersinsahin 21 Kasım 2012 Çarşamba 21:30
  iyi günler yorumlarınızı okudum çünkü bu konu ile 4 gündür başım dertte annem 58 yaşında babam 63 yaşında 23 sene oldu boşanalı şidedtli geçimsizlikten dolayı uzun zamandır aksarayda ikamet ettik annemle birlikte 4 sene önce mersine döndük babamla evler yakın oldu dolayısıyla ben bir orda bir burda aralarında yakınlaşma oldu eski dost düşman olmazmış arada 4 çocuk bir sürü torun haliyle ama aynı evde hiç kalmadılar fakat 4 gün önce birlikte yaşadığınız tespit edilmiştir diye bir yazı geldi ve annemin aylığını kestiler ve geriye dönük annemin aldığı paralarıda geri istiyorlar bumu yani
 • hayatibilir 08 Kasım 2012 Perşembe 10:24
  (m)illetvekili ayda 20,000 tl yakit ödedir devlete, 10,000 tl telefon konuşması ödedir, sağlık harcaması, maaşı vs herbiri devlete 100,000 tl'ye x 550 = 55 milyon tl her ay, kimsenin umurunda olmaz, elin garibi ayda 800 tl alir yetim maaşi herkese dert olur!
 • bjktugi35 07 Kasım 2012 Çarşamba 09:30
  sgk haklı adam gibi evliliğini devam ettirip kocandan gecinirsin yada kocandan boşanırsı gerçek anlamda maaşı hak edersin insanlar maaşı almak için anlaşmalı boşanma yapıyorlar hayatlarına yine aynı şekilde devam ediyorlar ekstradan ikinci maaş geliyor bu hak değil haksızlıktır yazık kandilerini dünya menfaatiyle kandıran insanlar
Tüm yorumları göster(15)
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme