GAZETE HABERTURK

Türkiye’de bayramlarda tüketilen hediyelik-ikramlık şeker ve çikolata pazarının büyüklüğü 500 milyon lira olarak ölçüldü. Kent Gıda’nın sahibi Mondelez International’ın Türkiye Genel Müdürü Joost Vlaanderen, bayramların kendileri için çok önemli olduğunu, hediyelikikramlık kategorisindeki yıllık satışın büyük bölümünün bayramlardan önceki birkaç günde gerçekleştiğini belirtti. Kent’in şeker kategorisinde yüzde 70 pazar payına sahip olduğunu ifade eden Vlaanderen, “Hediyelik ve ikramlık kategorisinin pazar büyüklüğü 500 milyon lira. Ben göreve başlayalı 6 ay oldu ve ‘Bu şekerleri 10 günde satıyoruz’ dediklerinde gördüğüm miktara inanamadım” dedi.

ORTALAMA TÜKETİM 2.1 KİLO

Kent’in, bayram şekerleriyle her yıl 10 milyondan fazla ailenin evine girdiğini kaydeden Vlaanderen, Türkiye’de bayram şekeri alışverişinin 3’te 1’inin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde gerçekleştiğini söyledi. Bu iki bölgeyi İç Anadolu ve Marmara’nın izlediğini kaydeden Vlaanderen, bir alışverişçinin ortalama 2.1 kilo şeker aldığını belirtti. Bu rakamın Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da 4.2 kiloyla zirveye çıktığına dikkat çeken Vlaanderen, “Çünkü bu bölgelerde aileler daha büyük ve diğer bölgelere kıyasla daha fazla bayram ziyareti yapılıyor.

Marmara Bölgesi’ne baktığımızda ortalama tüketim 1.2 kiloya kadar inse de son dönemde tüketimin arttığını gözlemliyoruz. Türkiye’de toplam tüketimin yüzde 36’sı Doğu ve Güneydoğu’da. Takip eden İç Anadolu yüzde 21 pay alıyor” dedi. Vlaanderen, Kent Gıda’nın 2014’ü 700 milyon lira ciroyla kapattığını belirterek şöyle devam etti: “Geçtiğimiz yıl çift haneli büyüdük. 85 bin metrekarelik Gebze fabrikamızda yıllık 110 bin ton üretim kapasitesiyle çalışıyoruz. Bu da çikolata ve şeker yüklü 5 bin 500 adet TIR’a karşılık geliyor.”

KÜRESEL SATIN ALMA FIRSATLARI ARAŞTIRILIYOR’

Kent Gıda’nın 2014’te 200 milyon lira ihracat gerçekleştirdiğini belirten Joost Vlaanderen, Japonya’dan ABD’ye 50 ülkeye ürün gönderdiklerini söyledi. Ton bazında, üretimin 3’te 1’inin ihraç edildiğini kaydeden Vlaanderen, ayrıca şirket bünyesinde küresel satın alma fırsatlarına bakan bir ekip olduğunu, ancak işlerin son derece gizli yürütüldüğünü ifade etti. 165 ülkede faaliyet gösteren Mondelez International’ın 34 milyar dolar ciroya ulaştığını belirten Vlaanderen, “Gelirimizin yüzde 40’ı gelişmekte olan pazarlardan geliyor” dedi. Vlaanderen, döviz kurundaki artışa yönelik ise “Önce maliyeti düşürmeye çalışırız. Olmazsa o zaman fiyatlar artar” diye konuştu.

  • bayram şekeri
  • Kent Gıda
  • çikolata

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme