Hamdi Ulukaya mülteciler için Obama’yla buluşacak

Mülteci krizinde özel sektör iş birliğine ABD’de Hamdi Ulukaya’nın kurduğu Tent Vakfı liderlik edecek

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Hamdi Ulukaya Sonra Oku

Chobani markasıyla Amerikan gıda pazarındaki Türkiyeli girişimci Hamdi Ulukaya’nın mültecilere yönelik insani yardım çabaları Birleşmiş Milletler ve Beyaz Saray’dan takdir gördü. Ulukaya’nın kurduğu, dünya çapında evlerini terk etmek zorunda kalmış 65 milyonun üzerinde göçmen ve mülteci için özel sektörü harekete geçirmeyi hedefleyen Tent Foundation (Çadır Vakfı), Amerikan Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Mülteciler için İş Birliği inisiyatifinin yönetimini üstlendi.

BM Genel Merkezi’nin bulunduğu New York’ta yapılan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 71. dönem genel görüşmelerinin yanı sıra dün (19 Eylül Pazartesi), BM Mülteci ve Göçmenler Zirvesi toplandı.

HAMDİ ULUKAYA: BU KRİZE VERDİĞİMİZ TEPKİ, İNSANLIĞIN GELECEĞİNİ BELİRLEYECEK

 Zirvede konuşma yapan Hamdi Ulukaya, mülteci krizine ilişkin şunları söyledi:

“Bundan bir yıl önce, geri dönüp dönemeyeceklerini bile bilmeden evlerini terk etmek zorunda bırakılan insan sayısının 60 milyona ulaştığından söz ediyorduk. Bir yıl geçti ve hâlâ 2. Dünya Savaşı’ndan beri yaşanan bu en vahim insanî krizden söz ediyoruz. İnsan sayısı artık 65 milyona ulaşmış durumda. Rakamlar daha da vahim, çekilen acılar çok daha büyük. Bu, tarihte eşi benzeri görülmemiş bir kriz. Evet, yerinden yurdundan olan insan sayısı 65 milyon ama bu krizin sonuçlarından 7 milyar insan etkilenecek. Şu anda olan bitene nasıl tepki verdiğimiz, dünyanın ve insanlığın geleceğini belirleyecek; yalnızca bu neslin değil sonraki tüm nesillerin geleceğini.”

“BM DEĞİLSE KİM? ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN?”

Ulukaya, konuşmasında Birleşmiş Milletler’e de mesaj verdi:

“Ben BM’in ihyacı olan insanları koruyup kolladığına inanarak büyüdüm. Masumları koruduğuna ve hayat kurtardığına. Bunun hâlâ gerçek olduğuna inanmak istiyorum. Dünyanın dört bir tarafındaki çocukların bunun hâlâ gerçek olduğuna inanarak büyümesini istiyorum. Eğer BM bunları yapmazsa kim yapacak? Şimdi değilse ne zaman yapılacak? Onlara BM’in hâlâ güçsüzün gücü olduğunu göstermeliyiz. Ben buna yardımcı olmak için üzerime düşeni yapmaya söz veriyorum. İş dünyasından pek çok başka liderin de yardım etmek istediğine tanığım. Bizler özel sektörde daha hızlı hareket edebiliyor, daha büyük düşünebiliyoruz ve bunu şimdi yapmalıyız. Bu sorunu nasıl çözeceğimizi daha fazla yaratıcılık ve inovasyonla baştan tanımlamalıyız. Ama bu yıl daha az konuşup daha çok iş yapmak zorundayız.”

MÜLTECİLER İÇİN İŞ BİRLİĞİ İNSİYATİFİNİ TENT YÖNETECEK

Hamdi Ulukaya’nın kurucusu olduğu Tent Foundation, Amerikan Dışişleri Bakanlığı tarafından Mülteciler için İş Birliği inisiyatifinin yönetilmesi ile görevlendirildi. Tent Foundation’un getirildiği görev, Beyaz Saray tarafından ABD Başkanı Obama’nın ortaklaşa ev sahipliği yaptığı Küresel Mülteci Krizi hakkındaki Liderler Zirvesi öncesinde açıklandı. Hamdi Ulukaya, Zirve öncesinde bugün ABD’nin önde gelen diğer bazı şirketlerinin yöneticileri ile birlikte, Obama’nın ev sahipliğinde düzenlenecek yuvarlak masa toplantısına katılacak.  

“ÖZEL SEKTÖRÜN BU ÇABAYA ORTAK OLMASI SADECE BİR FIRSAT DEĞİL AYNI ZAMANDA YÜKÜMLÜLÜK”

Hamdi Ulukaya, kurucusu olduğu vakfın Mülteciler için İş Birliği inisiyatifinin yönetimini devralmasına dair şunları söyledi:

 “Uzun süre boyunca, mülteci krizini sona erdirmeye odaklanan neredeyse hiçbir şirket olmadı. Ama sonra, birer birer gelmeye başladılar. İvme giderek arttı. Tent Alliance, Ocak ayında 10 şirketle başladı ve şu anda 30 şirket oldu. ABD Başkanı Barack Obama’nın Eylem Çağrısı’na karşılık olarak bugün 50 şirket yeni vaatlerini açıkladı. Bu çalışmaları önümüzdeki dönemde vakfımın devam ettirecek olmasından gurur duyuyorum. Özel sektörün bu çabaya ortak olması sadece bir fırsat değil aynı zamanda bir yükümlülük. Eğer şimdi harekete geçersek, iş dünyasının bu krizi sona erdirmekte rol oynayabileceğini göstermekle kalmayacağız, gelecek krizlerde rol oynamak zorunda olduğunu da ortaya koyacağız.”

Ulukaya, bugün (20 Eylül Salı) ABD Başkanı Obama’nın ev sahipliğinde düzenlenecek olan Liderler Zirvesi’ne de katılacak. Ardından akşam saatlerinde yine Obama tarafından BM Genel Kurulu için New York’a gelen devlet ve hükumet başkanları ve eşlerinin katılacağı geleneksel resepsiyon verilecek.

BU HABERE İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER

SOSYAL MEDYADA HTEKONOMİ

FACEBOOK
TWITTER
KUR ÇEVİRİCİ
PARA BİRİMİ
ÇEVİRİLECEK PARA BİRİMİ
  • Güneş tutulmasını uçaktan gözlemlemek
  • Burj Khalifa'ya düşen korkutucu yıldırımlar
  • Ahşapdan su matarası yapımı
  • Kambur balinaların harika şovu