İŞ-YAŞAM HABERLERİ

07 ARALIK 2016

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadele kapsamında devlet personel rejiminde devrim gibi yenilikler devam ediyor. Edindiğimiz bilgilere göre, Milli Eğitim Bakanlığı'nda öğretmen alımlarında uygulanan sözlü sınav sistemi artık tüm kamu kurumlarına yaygınlaştırılacak. İlk uygulama Sağlık Bakanlığı'nda 2017'den itibaren başlıyor.
 
ARŞİV VE GÜVENLİK TARAMASI
 
Kamuda ağırlıklı olarak sözleşmeli personel Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıkları'nda bulunuyor. Bu iki bakanlığa alınacak tüm sözleşmeli personel sözlü sınav ve mülakattan geçirildikten sonra göreve başlayacak. Buna ilave olarak güvenlik ve arşiv soruşturmaları da yapılacak. Söz konusu sistem daha sonra tüm kamu kurumlarında da uygulanacak. Böylece KPSS puanının yanında sözlü sınav da gerekecek. Sistem FETÖ mensuplarının kamuya sızmalarının önüne geçilmesini sağlayacak.
 
SORU ÇALARAK GİRDİLER
 
Halen yürürlükteki uygulamaya göre kamuda görev almak isteyen memur adayları B grubu kadrolar için Kamu Personel Seçme Sınavı'na (KPSS) girdikten sonra ÖSYM tarafından ilan edilen kadro ve pozisyonlara müracaat ediyor. Yüksek puan alanlar doğrudan kamuda memur olabiliyor. Özellikle FETÖ bu yolla elemanlarını kamuya sokabiliyordu. Soruları çalan teröristler bu yolla yüksek puanlara ulaşabiliyordu. Sadece adli sicile bakıldığı için de örgüt elemanları ayırt edilemiyordu.

Sözlü sınavla birlikte ÖSYM'nin merkezi yerleştirme sistemi de sona ermiş olacak. Bundan sonra memur olmak isteyenler sözlü ve mesleğine göre uygulamalı sınava girmek zorunda kalacak. Böylece merkezi yerleştirme yerine kurumsal alım uygulanacak. Kamuda ilk defa görev yapacaklar için ayrıca güvenlik ve arşiv soruşturması da yapılacak. Güvenlik soruşturması neticelendirilmeden hiçbir aday kamuda memur olamayacak.
 
ÖSYM YAPIYOR
 
Merkezi yerleştirme sisteminde Devlet Personel Başkanlığı ülke genelindeki tüm kamu kurumlarından personel talebi toplayarak bir liste oluşturuyor. Listedeki kontenjanlara ÖSYM tarafından KPSS puan sıralamasına göre yerleştirme yapılıyor. Bu işlem yılda iki kez (kasım-haziran) gerçekleştiriliyor. Merkezi yerleştirme ile kadrolu memur ile KİT sözleşmeli personel alınıyor. Öğretmen alımları gibi kurumsal alımlar bunun dışında tutuluyor.

Sabah


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 13 Ekim 2016 Perşembe 21:11
  Ee torpil nasıl önlenecek? Adamına sınava hal hatır sormayacağı ne malum :)
 • Misafir 13 Ekim 2016 Perşembe 12:28
  memurluk iyice hayal oldu...
 • Misafir 13 Ekim 2016 Perşembe 11:08
  Mülakat yapılsın da bizim ülke gibi adamcılığın hat sahasını yapan ülke de objektif bir mülakat sistemi olmazsa işler daha kötü olur.kaç tane üst düzey bürokrat, siyasi gördük içeri alınan, bu adamlar hala etkinken bi de mülakat sistemi getirdikmi tüyü de dikmiş oluruz.
 • Misafir 13 Ekim 2016 Perşembe 10:34
  güvencesiz iş mülakat sayesinde kendi yapılarına göre adam alacaklar.
 • Misafir 13 Ekim 2016 Perşembe 10:22
  Torpil sart tabikii olmazsa olmaz oldu artik
 • Misafir 13 Ekim 2016 Perşembe 10:09
  torpilin adam kayırmanın kralı olacak desenize
 • Misafir 13 Ekim 2016 Perşembe 10:08
  çözüm değil, tam tersi yeni sorunlar yumağı. askeriye mülakatla ve güvenlik soruşturmasıyla alım yapıyordu da ne oldu.
 • Misafir 13 Ekim 2016 Perşembe 10:00
  Torpiller geliyor yani hayırlı olsun dayısı olmayan memur da olamayacak anlaşıldı
Kalan karakter : 300
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme