Maliye Bakanı Ağbal’dan asgari ücret açıklaması

Maliye Bakanı Ağbal, asgari ücrette yapılması planlanan düzenlemeyle ilgili, “Hiç bir sıkıntı yok 1 Kasım'dan itibaren bu düzenleme hayata girecek ve iş verenlerimiz bordro üzerine çalışanların ücretlerinde asgari geçim indirimini arttırımlı olarak uygulamak suretiyle bu uygulamayı yapacaklar” dedi

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Asgari ücret Sonra Oku

Maliye Bakanı Naci Ağbal Vatan KDV İhtisas Vergi Dairesini ziyaret etti. Ziyaretin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Ağbal, asgari ücret konusunda açıklamalarda bulundu. Kasım ayı başından itibaren bir grup asgari ücret geliri elde eden vatandaşın eline geçen net tutarın bin 300 liranın altına düşmesi durumuyla karşı karşıya kaldıklarını belirten Ağbal, hükumet olarak bu konuda değerlendirme yaptıklarını söyledi.

Ağbal, son 3 ayda gelirleri bin 300 liranın altına düşen çalışanların bu kayıplarını telafi etmek üzere bir çalışmayı tamamladıklarını ve düzenlemenin Bakanlar Kurulunda da kabul edildiğini dile getirdi. Bakan Ağbal, asgari ücret konusunda, ““Değerli arkadaşlar öncelikle hükumet olarak 2016 başında asgari ücretin bin 300 lira olması konusunda 1 Kasım seçimlerinde bir irade koymuştuk ve gerçekten bu iradeyi 1 Ocak 2016'da hayata geçirdik. Özellikle Kasım ayı başından itibaren bir grup asgari ücret geliri elde eden vatandaşımızın eline geçen net tutarın bin 300 liranın altına düşmesi durumuyla karşı karşıya kalınca hükumet olarak bu konuda değerlendirme yaptık. Son 3 ayda gelirleri bin 300 liranın altına düşen çalışanlarımızın bu kayıplarını telefi etmek üzere bir çalışmayı tamamladık. Bakanlar Kurulumuzda da bu kabul edildi. Sizinde ifade ettiğiniz gibi bunun yaklaşık 1 milyar liralıkta yükü mevzu bahis. Bu çalışmayı zaten o zamanda ifade ettik. Bunun için bir yasal düzenleme yapılması gerekiyor. Bu konuda bakanlık olarak hazırlıklarımız tamam bu konuyla ilgili uygulama zamanı gelmeden önce hukuki olarak gereğinin yapılmasıyla ilgili çalışmaları takip ediyorum. Hiç bir sıkıntı yok 1 Kasımdan itibaren bu düzenleme hayata girecek ve iş verenlerimiz bordro üzerine çalışanların ücretlerinde asgari geçim indirimini arttırımlı olarak uygulamak suretiyle bu uygulamayı yapacaklar. Kimse endişe etmesin herhangi bir şekilde uygulamanın hayata geçmesi konusunda bir sıkıntı olmayacak bu konuda gerekli hukuki çalışmalar o tarihten önce tamamlanmış olacak” şeklinde konuştu.
İHA

BU HABERİN 24 YORUMU VAR.
Misafir 6 saat önce

Gidişat kötü önlem alınmalı satacak birşeyde kalmadı ne demişler hazıra dağ dayanmaz

0 0
Cevapla
Misafir 6 saat önce

yol ve yemek paralarından kesinti yapılya başlandı.... vergi dilimini oradan kesiyorlar.

0 0
Cevapla
Misafir 7 saat önce

4000 liraya yakın hakedişimiz oluyor fakat yatan maaş 1600 he bide balyoz kazma kürek çalışıyoruz 65 de emekli olamicam çünkü ölcem.nasıl olcak

0 0
Cevapla
Misafir 9 saat önce

maaşı yüksek olanların maaşlarından kesmiş olduğunuz vergilerden karşılayacaksınız bunu sayın bakan. o işveren agiyi arttırdığında muhtasardan mahsup edecek??? yani devlete eksik vergi ödeyecek. sizde devlet olarak benim maaşımdan kesilen vergilerle diğer hizmetleri yapacaksınız ve bana dönüşü olmayacak. sorum şu! sen benden alıp asgari ücretliye vereceksin? bu durumda devlet haram yemiş ve yedirmiş olmuyormu?

0 3
Cevapla
Misafir 9 saat önce

arkadaşlar yapılan açıklama çok eksik ve yanlış. şöyle söyleyeyim maaşı 1.300.-tl olan bir asgari ücretli, sene başından itibaren yada diğer aylardan itibaren mesaili kazancı bordroya resmi olarak yansıtılmış ise. kesinlikle ve kesinlikle vergi dilimini aştığı için maaşında kesinti olacak. çünkü o arkadaşın bordrosuna baktığınızda net ödenenin 1.300.-tl olmadığını göreceksiniz. burada anlatılmak istenen mesai geliri olmayan asgari ücretliden kesinti yapılmayacağı. diğer çalışanlar ümitlenmesin.

0 0
Cevapla
Misafir 9 saat önce

taşerona kadro nezaman daha ne bekliyoruz

0 0
Cevapla
Misafir 20 saat önce

hatta hiç bunlarla uğraşmayın. direkt 800 liraya çekin gitsin. bize müstehak.

0 0
Cevapla
Misafir 20 saat önce

Balığı tuzlayıp saklarızda tuzu nasıl saklıcaz yaw kral çıplak gardaşım

0 0
Cevapla
Misafir 21 saat önce

1300 lirayi onlara verelim,kendileri yaşasınlar belkı ozaman anlarlar.tok açın halınden anlamaz gercek olan sudur turkıye sosyal fasıst bır devlettır.

3 0
Cevapla
Misafir 24 saat önce

asgari ücretliden ne istiyorsun

12 0
Cevapla
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER

SOSYAL MEDYADA HTEKONOMİ

FACEBOOK
TWITTER
KUR ÇEVİRİCİ
PARA BİRİMİ
ÇEVİRİLECEK PARA BİRİMİ