İŞ-YAŞAM HABERLERİ

10 ARALIK 2016

Maliye Bakanı Naci Ağbal Vatan KDV İhtisas Vergi Dairesini ziyaret etti. Ziyaretin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Ağbal, asgari ücret konusunda açıklamalarda bulundu. Kasım ayı başından itibaren bir grup asgari ücret geliri elde eden vatandaşın eline geçen net tutarın bin 300 liranın altına düşmesi durumuyla karşı karşıya kaldıklarını belirten Ağbal, hükumet olarak bu konuda değerlendirme yaptıklarını söyledi.

Ağbal, son 3 ayda gelirleri bin 300 liranın altına düşen çalışanların bu kayıplarını telafi etmek üzere bir çalışmayı tamamladıklarını ve düzenlemenin Bakanlar Kurulunda da kabul edildiğini dile getirdi. Bakan Ağbal, asgari ücret konusunda, ““Değerli arkadaşlar öncelikle hükumet olarak 2016 başında asgari ücretin bin 300 lira olması konusunda 1 Kasım seçimlerinde bir irade koymuştuk ve gerçekten bu iradeyi 1 Ocak 2016'da hayata geçirdik. Özellikle Kasım ayı başından itibaren bir grup asgari ücret geliri elde eden vatandaşımızın eline geçen net tutarın bin 300 liranın altına düşmesi durumuyla karşı karşıya kalınca hükumet olarak bu konuda değerlendirme yaptık. Son 3 ayda gelirleri bin 300 liranın altına düşen çalışanlarımızın bu kayıplarını telefi etmek üzere bir çalışmayı tamamladık. Bakanlar Kurulumuzda da bu kabul edildi. Sizinde ifade ettiğiniz gibi bunun yaklaşık 1 milyar liralıkta yükü mevzu bahis. Bu çalışmayı zaten o zamanda ifade ettik. Bunun için bir yasal düzenleme yapılması gerekiyor. Bu konuda bakanlık olarak hazırlıklarımız tamam bu konuyla ilgili uygulama zamanı gelmeden önce hukuki olarak gereğinin yapılmasıyla ilgili çalışmaları takip ediyorum. Hiç bir sıkıntı yok 1 Kasımdan itibaren bu düzenleme hayata girecek ve iş verenlerimiz bordro üzerine çalışanların ücretlerinde asgari geçim indirimini arttırımlı olarak uygulamak suretiyle bu uygulamayı yapacaklar. Kimse endişe etmesin herhangi bir şekilde uygulamanın hayata geçmesi konusunda bir sıkıntı olmayacak bu konuda gerekli hukuki çalışmalar o tarihten önce tamamlanmış olacak” şeklinde konuştu.
İHA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 19 Ekim 2016 Çarşamba 11:28
  Gidişat kötü önlem alınmalı satacak birşeyde kalmadı ne demişler hazıra dağ dayanmaz
 • Misafir 19 Ekim 2016 Çarşamba 11:03
  yol ve yemek paralarından kesinti yapılya başlandı.... vergi dilimini oradan kesiyorlar.
 • Misafir 19 Ekim 2016 Çarşamba 10:22
  4000 liraya yakın hakedişimiz oluyor fakat yatan maaş 1600 he bide balyoz kazma kürek çalışıyoruz 65 de emekli olamicam çünkü ölcem.nasıl olcak
 • Misafir 19 Ekim 2016 Çarşamba 08:24
  maaşı yüksek olanların maaşlarından kesmiş olduğunuz vergilerden karşılayacaksınız bunu sayın bakan. o işveren agiyi arttırdığında muhtasardan mahsup edecek??? yani devlete eksik vergi ödeyecek. sizde devlet olarak benim maaşımdan kesilen vergilerle diğer hizmetleri yapacaksınız ve bana dönüşü olmayacak. sorum şu! sen benden alıp asgari ücretliye vereceksin? bu durumda devlet haram yemiş ve yedirmiş olmuyormu?
 • Misafir 19 Ekim 2016 Çarşamba 08:17
  arkadaşlar yapılan açıklama çok eksik ve yanlış. şöyle söyleyeyim maaşı 1.300.-tl olan bir asgari ücretli, sene başından itibaren yada diğer aylardan itibaren mesaili kazancı bordroya resmi olarak yansıtılmış ise. kesinlikle ve kesinlikle vergi dilimini aştığı için maaşında kesinti olacak. çünkü o arkadaşın bordrosuna baktığınızda net ödenenin 1.300.-tl olmadığını göreceksiniz. burada anlatılmak istenen mesai geliri olmayan asgari ücretliden kesinti yapılmayacağı. diğer çalışanlar ümitlenmesin.
 • Misafir 19 Ekim 2016 Çarşamba 07:57
  taşerona kadro nezaman daha ne bekliyoruz
 • Misafir 18 Ekim 2016 Salı 20:55
  hatta hiç bunlarla uğraşmayın. direkt 800 liraya çekin gitsin. bize müstehak.
 • Misafir 18 Ekim 2016 Salı 20:53
  Balığı tuzlayıp saklarızda tuzu nasıl saklıcaz yaw kral çıplak gardaşım
 • Misafir 18 Ekim 2016 Salı 20:37
  1300 lirayi onlara verelim,kendileri yaşasınlar belkı ozaman anlarlar.tok açın halınden anlamaz gercek olan sudur turkıye sosyal fasıst bır devlettır.
 • Misafir 18 Ekim 2016 Salı 17:40
  asgari ücretliden ne istiyorsun
Kalan karakter : 300
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme