TeknoSA'dan yapılan yazılı açıklama ile şirketin 9 aylık finansal sonuçları paylaşıldı.

Şirket 2015 yılının Ocak-Eylül döneminde 2 milyar 202 milyon lira olan cirosunu, 2016 yılının aynı dönemine göre yüzde 3 seviyesinde artırarak, 2 milyar 269 milyon liraya yükseltti. TeknoSA, 9 aylık dönem için 170 milyon 774 bin lira düzeyinde de zarar açıkladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TeknoSA Genel Müdürü Bülent Gürcan, 2016 yılının ekonomik ve siyasi olarak zor bir yıl olmasına rağmen, aynı mağazalarda ilk 9 ayda yüzde 15 büyüme sağladıklarını ve ciro artışını sürdürdüklerini aktardı.

Pek çok sektör gibi Türkiye elektronik perakende pazarının da 9 aylık süreçte iç ve dış etkenlerden kaynaklı zorluklarla karşılaştığını anımsatan Gürcan, "Döviz kurlarındaki dalgalanma ve terör olayları, ekonomide geçici bir yavaşlamaya da neden oldu. TeknoSA olarak bu gelişmeler karşısında ve sektörümüzün dinamikleri paralelinde, önlemlerimizi hızla aldık. Mağaza lokasyonlarımızı, ürün portföyümüzü ve personelimizi daha verimli hale getirmeye yönelik attığımız adımların yanı sıra, çoklu kanal stratejimizin meyvelerini almaya başladık. Daha fit, entegre ve yalın bir yapılanma ile yılın son çeyreğinde yeniden karlılığı yakalayacağımıza inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Tablolarda gerçekleşen zararın önemli bir bölümünün TeknoSA'nın son dönemde daha verimli bir operasyon oluşturulması kapsamında yapılan harcamalardan kaynaklandığını belirten Gürcan, şunları kaydetti:

"Zararın büyük bölümü, 'Daha fit TeknoSA' stratejimiz kapsamındaki yapılanma ve bu çerçevede aldığımız önlemlerin bir neticesi. 2016 yılının son çeyreğinde karlılıkta yukarı yönlü bir trend hedefliyoruz. Marka gücümüz, yaygınlığımız, hizmet kalitemiz ve sektöre getirdiğimiz yeniliklerin yanı sıra yüzde 35 pazar payı ile Türkiye'nin lider teknoloji perakendecisi olmayı sürdürüyoruz."
AA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme