Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Uluslararası Denizcilik Organizasyonu (IMO) tarafından belirlenen "Dünya Denizcilik Günü Yan Etkinliği"nin bu yıl Türkiye'de gerçekleştirileceğini belirterek, "Bu önemli etkinliğe ev sahipliği yapıyor olmamız, dünya denizcilerinin ülkemize inancını ve güvenini göstermektedir." dedi.

Arslan, yaptığı açıklamada, denizcilik alanında dünyanın en önemli birliği sayılan IMO himayesinde her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Denizcilik Günü Yan Etkinliği programının 4-6 Kasım'da İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirileceğini ifade etti.

Etkinlik temasının "Dünyanın Vazgeçilmezi: Denizcilik" olarak belirlendiğini dile getiren Arslan, "Denizcilik dünya için vazgeçilmezdir. Bizler için ise denizci millet, denizci ülke olma ülküsü ile bu yolda yürümek, denizci atalarımıza ve milletimize karşı başlıca görevlerimizden biridir. Bu önemli etkinliğe ev sahipliği yapıyor olmamız, dünya denizcilerinin ülkemize inancını ve güvenini net bir biçimde göstermektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Arslan, IMO tarafından gerçekleştirilen 29. Genel Kurul'da Türkiye'nin yeniden konsey üyesi olarak seçildiğini anımsatarak, denizcilik alanında böyle önemli bir göreve yeniden getirilmenin, Türk denizciliği adına dikkat çekici bir başarı olduğunu söyledi.

"TERSANE SAYIMIZ 79'A ULAŞTI"

Son yıllarda Türkiye'de denizcilik alanında yaşanan gelişmelere de değinen Arslan, şunları kaydetti:

"Dünya Denizcilik Günü Yan Etkinliği'nin organizasyona üye ülkelerin desteğiyle bu yıl ülkemizde gerçekleşmesi başarılarımızı taçlandırdı. Cumhurbaşkanımızın Recep Tayyip Erdoğan'ın vizyonu ve denizci Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım'ın liderliğinde denizcilikte çok büyük başarılara imza atıldı. Başlatılan eğitim ve denetim seferberliği ile hayal bile edilemeyen başarılar gerçekleşti. Türk bayraklı gemilerin 'kara liste'den 'beyaz liste'ye geçmesi sağlandı. 2003 yılında 19. sırada yer alan Türk sahipli filomuz, bugün dünya sıralamasında 14. sıraya yükseldi. 2003 yılında 37 olan tersane sayımız ise 79'a ulaştı. Uluslararası ro-ro hattı sayısı 9'dan 18'e çıktı. 2002'de 33 olan yat limanı sayımız 68'e çıkarak turizm sektörümüzün hizmetine sunuldu. Uluslararası liman sayımız ise 152'den 172'ye yükseldi."

"ÇALIŞMALARIMIZ HIZ KESMEDEN SÜRECEK"

Bakan Arslan, Türk denizciliğinin gelişmesi için çalışmaların hız kesmeden sürdürüleceğini vurgulayarak, Türkiye'nin denizcilik alanında geldiği noktanın, ülkenin tarihsel birikimi, insan kaynağı, kapasitesi ve jeostratejik konumu göz önüne alındığında yeterli olmadığını bildirdi.

Bakanlık olarak, ülke menfaatlerini gözeterek denizciliğe ilişkin bilgi ve birikimlerini IMO'da aktarmaya, çalışmalara aktif olarak katılmaya ve alınan kararların uygulamasının takibi noktasında gereğini yapmaya devam edeceklerini belirten Arslan, "İnanıyorum ki Türkiye, denizcilik alanındaki ağırlığını gelecekte daha fazla hissettirecek ve rekabet gücünü yükselterek denizcilik sektöründe dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olacaktır." ifadesini kullandı.

AA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme