Afrika Birliği Komisyonu Ekonomik İşler Komiseri Antony Mothae, Türkiye'nin, ekonomisi, finansı ve birçok yönüyle Afrika kıtasındaki birçok ülkeye örnek olduğunu söyledi.

Mothae, yaptığı açıklamada, Türkiye ile Afrika arasındaki ilişkilerin ve ticaretin hızla geliştiğini ifade ederek, Türkiye'nin Afrika ile olan ticaretinin 10 yılda 20 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

Mothae, "Avrupa ve Kuzey Amerika'daki yatırımcılar Afrika'dan çok koşul istiyor. Türkiye'deki yatırımcılar böyle değil. Yatırımın güzelliği de doğru geri dönüşümdür. Türkiye, ekonomisi, finansı ve birçok yönüyle Afrika kıtasındaki birçok ülkeye örnek." diye konuştu.

Pan-Afrika Ticaret Odaları Başkanı ve Etiyopya Ticaret Odası Başkanı Solomon Afework da Afrika'nın hızla yükseldiğine, kıtada çeşitli minareller ve petrol alanında büyük potansiyel bulunduğuna işaret etti.

Afework, Türkiye'nin tecrübesi ve bilgisine ihtiyaçları olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"Türkler, Afrika'da uzun ömürlü iş adamı. Özellikle Türkiye'nin amacını biliyoruz. Bazı Avrupa ülkeleri, gelişmiş ülkeler sadece kendi faydaları için kıtaya geliyorlar. Türklerin böyle olduğunu düşünmüyoruz. Türkiye, karşılıklı gelişim ve kazanım istiyor. Bizim kaynaklarımız, Türkiye'nin de tecrübesi var. Avrupa'nın gelişmiş ülkeleri ile aramızda ekonomik olarak büyük açıklık var. Biz Batı tarafından sömürgeye uğradık. İkili ilişkilerde bir denge ilişkisi olmalı. Aksi takdirde biri zayıf, biri güçlü olursa iyi bir denge olmaz. Şartlar tek yönlü yarara izin vermiyor, çift yönlü yarara izin veriyor."

Türk iş adamlarının Afrika kıtasına sadece iş için geldiğini ifade eden Afework, "Türkiye ile birbirimizi anlayacağımız bir ilişki istiyoruz. Ekonomik ilişkilerimizin iyi olması politik ilişkimizi ve kararlılığımızı gösterir. Biz Türkiye ile çalışırız. Türkiye, şu anda Etiyopya'da en büyük 2'nci büyük yatırımcı. Türkiye, Etiyopya'da 10 bin kişilik istihdam sağladı. Türkler çok iyi çalışıyor, Batılılar gibi değil." şeklinde konuştu.

AA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme