Sosyal medya siteleri Twitter ve Facebook ile video platformu YouTube'un yanı sıra anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp'a da erişim engellendi. İnternete yönelik bu kararlar, Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü'nün talebi üzerine alınıyor. HDP'li yöneticilere ve milletvekillerine yönelik gözaltı kararlarının uygulanmaya başlandığı gece yarısından itibaren başta Doğu ve Güneydoğu olmak üzere ülke genelinde internet büyük ölçüde yavaşladı. Vatandaşlar; Facebook, Twitter ve YouTube'a ve bazı haber sitelerine erişimde sıkıntı yaşadı. Daha önceki uygulamalardan farklı olarak WhatsApp da gün boyu hizmet veremedi. İnternetteki yavaşlama, noter, bankacılık ve sağlık işlemlerini de etkiledi. Bankalar ve eczaneler hizmet sunumunda sorun yaşadı.

PROVOKASYON TEDBİRİ

İnternetteki yavaşlamanın, güvenlik kaynaklı olduğu belirtildi. Uygulamanın, gözaltı ve tutuklama kararları sonrasında olası toplumsal olayların ve provokasyonların önünü kesmeyi hedeflediği kaydedildi. Yetkililer, bir süre sonra internetin normale döneceğini söyledi. Doğu ve Güneydoğu'ya yönelik terör operasyonları, 28 belediyeye kayyum atanması ve Diyarbakır Belediye Başkanı Gültan Kışanak'ın gözaltına alınması döneminde de benzer uygulamalar yapılmıştı.

2 SAATTE SINIRLANIYOR

OHAL kapsamında yayımlanan bir kararname ile internete sınırlama yetkisi alındı. Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü’nün talebi üzerine, internet erişiminin yavaşlatılması kararı alınabiliyor. Başbakanlık kararı ile haberleşme 2 saat içinde engellenebiliyor. BTK’nın kararı üzerine GSM ve internet operatörleri, bant genişliklerini daraltabiliyor. İnternet sağlayıcılarda, her siteye ait çok sayıda IP havuzu var. Bu IP’lerin bant genişliği azaltılıyor.

Deniz ÇİÇEK / GAZETE HABERTÜRK


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme