Anadolu Ajansının "Global İletişim Ortağı" olduğu "İnovasyon Ekonomisi ve Yatırım Ekosistemi" temalı 20. Uluslararası İş Forumu (IBF) WOW Otelde başladı.

Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Sheikh Ahmed bin Jassim Al Thani, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin (MÜSİAD) düzenlediği MÜSİAD EXPO ve High Tech Port ile eş zamanlı gerçekleştirilen toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye ile Katar arasında gerçekleştirilen iş görüşmelerinin sağladığı yararları anlattı.

Türk ve Katarlı iş adamları arasında uygun bir zemin hazırlamayı, ticari fırsatları ve yatırım fırsatlarını ortaya çıkarmak istediklerini ifade eden Thani, "Her sektörde ve her alanda iş birliğinin oluşması iki ülkenin ve halkların yararınadır." dedi.

Katar ve Türkiye arasında çok derin ve geçmişe dayanan ilişkiler bulunduğunu dile getiren Thani, bu ilişkilerin son dönemde ülkelerin yöneticileri sayesinde artarak ilerlediğini söyledi.

Thani, toplantının, Türkiye ile Katar arasında stratejik yüksek konseyin oluşması ve iş birliğinin artması adına çok önemli olduğunu kaydederek, ülkeler arası ticaret hacminin arttığını ifade etti.

"Türk şirketleri Katar'da gözle görülür şekilde arttı"
Thani, Türk şirketlerinin Katar'da gözle görülür bir şekilde arttığını ve ülkedeki Türk sermayeli şirket sayısının 26'ya ulaştığını belirterek, aynı şekilde Türkiye'deki Katarlı firmaların da yatırımlarını her geçen gün artırdığını bildirdi.

Türkiye ile Katar arasında çok sayıda iş birliği anlaşması imzalandığını anımsatan Thani, "Bunlar sürdürülebilir bir ticaret hacmi ve program sağıyor. Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi ile Türkiye arasındaki ilişkileri daha ileriye götürmek için Doha'da daha fazla toplantı yapmaya çalışıyoruz." diye konuştu.
AA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme