Başbakan Binali Yıldırım, bugün Rize'nin 136 yıllık hayali olan Ovit Tüneli'nde çift yönlü delme işleminin tamamlanmasıyla 'Işık Göründü Töreni'ne katıldı. Törende konuşma yapan Başbakan Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın benim projem dediği projede çalışmalara yakında başlayacaklarını belirtirken, Ovit Tüneli'nden daha uzun iki tünelin daha yolda olduğunu ifade etti. Yıldırım Anayasa değişikliği hakkında da 'Anayasamızı da değiştireceğiz, Başkanımızı da seçeceğiz' dedi.

OSMANLI KALKINMA PROJELERİ ARASINDAYDI

Rize ile Erzurum'u birbirine bağlayan 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı'nda çalışmaları süren tünel, Türkiye'nin en uzun, dünyanın ise 4'üncü en uzun tüneli olma özelliğini taşıyor. Ovit projesi, arşiv kayıtlarına göre, 1880'de Osmanlı Devleti'nin kalkınma projeleri arasında yer aldı. İlk adım 1930 yılında yol projesi ile hayata geçirildi.

Yapımı yıllarca gündemden düşmeyen Ovit Tünel'i, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde yeniden gündeme geldi ve 13 Mayıs 2012 tarihinde temeli atıldı. Rize ile Erzurum'u birbirine bağlayan 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı'nda yapımı süren 14 bin 300 metre uzunluğundaki tünelin giriş kotu 2 bin 54 metre, çıkış kotu ise 2 bin 260 metre olacak. Makyol İnşaat tarafından yapılan ve yaklaşık 600 milyon liraya mal olması beklenen Ovit Tüneli'yle Rize- Erzurum arası 4.4 kilometre kısalacak. Tünelin 2017 yılının sonunda kullanıma açılması bekleniyor.

Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından notlar;

* Artık sağolsun da buluşalım kavuşalım hasret gidelim diyoruz. İster deniz ötesinde ister sınır ötesinde yeter ki sağolsun istediğimiz anda görebileceğimiz imkanlara sahibiz. 14 yıldız dağları deliyoruz, denizleri aşıyoruz. Dünyanın bir ucundan bir ucuna uçuyoruz.

* Bu ülkenin her bir köşesini yol, tünel tren feribotlarla kanallarla imar etmeye kararlıyız. Yeter ki siz mutlu olun, yeter ki hasret bitsin. Türkiye'nin geleceğini inşa etmek adına hayata geçirdiği projelerden en anlamlı olanlardan biri. 2012'de milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde temelini attık. Cumhurbaşkanımız dedi ki artık bu hasret bitsin. 130 yıllık hasret bitsin. Rize, Erzurum'la iki Potamya ile Mezopotomya'yı bir araya getirelim.

* Bu tünel 1 milyar 140 milyona mal oluyor. Bağlantı yollarıyla birlikte hizmete almamıza az zaman kaldı. Ulaştırma Bakanımız 2018'de bitecek dedi. Olmaz. Ovit Tüneli 2017'nin sonunda hizmete girecek, ona göre çalışmalarınızı hesabınızı yapın. Artık bu hasret bitsin. Dağlar geçit versin. Kardeşliğimiz daim olsun.

* Projenin toplam uzunluğu 17,5 kilometreyi buluyor. 14 kilometresi gidiş, 14 kilometrede geliş iki tünel. 2 tane 14 kilometrelik tünel yok. Kar tünelleri de var. Buradan İkizdere'ye doğru 300 metre, köprülü kavşak var ayrıca. İyidere'ye doğru 9 tane daha tünel yapacağız. 34 kilometrelik yolu gidiş geliş yapacağız.

* Rize'den çıkan araba sollamadan Erzurum'a ulaşacak. İzmir'in fasulyesi Rize'ye daha erken gelecek. Rize'nin yaylaları ile Erzurum'un yaylaları kardeştir. Bu dağlarda teröre yer yok, tünele yer var. Bölücülere yer yok, kardeşliğe yer var. Ayder Yaylası ile Ovit'i bağlıyoruz. Doğu Anadolu ile Karadeniz'in kardeşlik bağlarını bağlıyoruz. Tasarruf da var. Zamandan, yakıttan tasarruf var. Tam 35 trilyon yılda tasarruf sağlayacağız.

OVİT TÜNELİ'NDEN DAHA UZUN İKİ TÜNEL DAHA GELİYOR

* Tamamladığımızda Ovit Tüneli deyip geçmeyin. Dünyanın ikinci tüneli oluyor. Türkiye'ye bu yakışır. Bölge insanı iyi bilir. Kış geldiğinde burada neler çekildiğini bir yerden bir yere gitmenin azap olduğunu siz iyi bilirsiniz. Tünelleriniz bitince bu çile de bitiyor.

* Vatandaşlarımız yıl boyunca Ovit ne zaman kapandı, kapanacak dert etmeyecekler. Bu güzel günlerin ışığını, tünelin ucundaki aydınlığı birlikte göreceğiz. Erzurumlu, Rizeli kardeşlerimize ne yaparsak azdır, helal olsun. 65. Hükümet olarak hedeflerimizden bir tanesi de Karadeniz'i Akdeniz ve Güneydoğu'ya bölünmüş yollarla bağlamaktı. Edirne'den Artvin'e kadar tam 18 tane, yol çalışmasının yüzde 90'ı bitti.

* Tünel projeleri tamamlandığında Rize'den Erzurum'a yol 33 kilometre daha da kısalmış olacak. Bu tünelde çalışan kahramanları unutmayın, yılbaşında sevindirin. Yolun tamamı bittiğinde yakıt zaman ve vergilerden tasarrufumuz tam 90 milyona çıkacak. Trabzon Gümüşhane üzerine de Zigana Tünelleri yapıyoruz. 2 tane tünelin uzunluğu 14,5 kilometre. Ovit'ten azıcık daha fazla.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN BENİM PROJEM DEDİĞİ PROJE GELİYOR

* Havalimanını da yapıyoruz da. Havalimanınız da olacak da. Havanızdan geçilmez o zaman. Rize Artvin arasında denizin üzerine güzel bir havaalanı yapıyoruz. İhalesini yaptık. Hayırlı uğurlu olsun. Bu illerimizdeki üretim Karadeniz'e ulaşacak. Dış ticaretimiz artacak. İyidere'ye lojistik merkezi yapıyoruz. Erzurum Palandöken'e lojistik merkez yapıyoruz. İlk etabı tamamladık, önümüzdeki sene açacağız.

* Bölgeye yakışır ekonomi ticaret merkezi olacak. Türkiye'yi dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri haline getirmek sizlerin hayat standartını yükseltmek için aşkla şevkle çalışmaya devam ediyoruz. Gelecekle ilgili hedeflerimizi sizin beklentilerinize göre yapıyoruz. Hem Türkiye'nin yaşadığı sıkıntıları çözeceğiz hem de insanımızın yüzünü güldüreceğiz dedik. Biz geçmiş dönemde karayollarının ihmal edildiğini biliyorduk. Hedeflerimizi de buna göre belirledik. İlk günden itibaren çalışmaya başladık. 80 yılda 6 binkilometre bölünmüş yol yapıldı, 14 yılda 19 bin kilometre bölünmüş yol yaptık. İşte bu da Ak Parti farkı, bu da Recep Tayyip Erdoğan farkı, sizin uşağınızın farkı. 29 yeni havalimanı yaptık. Rize'yi de yapınca etti 30.

* Bizden önce 8 milyon vatandaşımız uçağa binebiliyordu. Geçen sene 86 milyon vatandaşımız uçakla seyahat etti. İstanbul İzmir Otoyolu o da 50 yıllık hayaldi. İzmit Körfez Geçişi'ne dünyanın en uzun köprüsünü yaptık. Osmanlı kurucus Osman Gazi'nin adını koyduk. Yeni gerdanlık taktık Yavuz Sultan Selim.

* Şimdi yakın zamanda da Cumhurbaşkanımızın benim projem dediği büyük projenin başlangıcını yapacağız. Kanal İstanbul... Dünyanın en büyük havalimanını da İstanbul'a yapıyoruz. Türkiye hakkında ileri geri konuşanlar neden yapıyorlar biliyor musunuz? Türkiye köprüler, demiryolları yapıyor, tüneller yapıyor, dünyada yaprak kıpırdamıyor, Türkiye nasıl yapıyor? Kıskançlıktan ne yapacaklarını bilemiyorlar, çalışın sizin de olsun.

'ANAYASAYI DA DEĞİŞTİRECEĞİZ, BAŞKANIMIZI DA SEÇECEĞİZ'

* Sizde bu aşk oldukça siz Şirin biz Ferhat dağları da deleriz vadileri de geçeriz her türlü engeli de ortadan kaldırırız. Yol demek medeniyet demek, medeniyetlerin buluşması, insanların buluşması, kültürlerin buluşması demektir. Güvenli konforlu yol hayat demektir. Yaptığımız son teknoloji köprüler tüneller ve yollarla Anadolu'nun canına can katıyoruz. Hızlı ve konforlu üretim yol dönemini başlatıyoruz. Ülkemizi bir uçtan bir uca çehresini değiştiriyoruz.

* Ovit Tüneli, Rize Erzurum Yolu ulaşımı daha da kolaylaştıracak Rize'nin Erzurum'un Gümüşhane'nin Erzincan'ın Anadolu ile ekonomisi büyüyecek ticaret artacaktır. Son olarak sizlerden bir konuda görüşünüzü almak istiyorum. Bir süreden beri Anayasa değişikliği gündemde. Bütün partiler bu konuda seçimlerde söz verdi. Ama seçim sonrası her biri bir tarafa çekildi. Biz Ak Parti'yiz söz verirsek yaparız, yapamayacağımızın sözünü vermeyiz. Anayasa değişikliğini de yapacağız, başkanımızı da seçeceğiz. Ovit Dağı'nda Türkiye düşmanları iyi bilsin ekmeğimizi böleriz vatanı milleti böldürtmeyiz. Terörü DEAŞ'i PKK'sını FETÖ'sünü hepsinin topunu alayını yok etmek boynumuzun borcudur.

* 15 Temmuz gecesi karanlığı aydınlığa çevirdiniz. Türkiye'de demokrasiyi daha da geliştirdiniz. Göğsünü kurşunlara siper eden şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Bu mutlu anda hepinize teşekkür ediyorum. Bu eser Rize, Erzurum, ülkemize milletimize hayırlı olsun diyorum.

HABERTURK.COM EKONOMİ SERVİSİ


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!
2000
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.