İŞ-YAŞAM

19 OCAK 2017

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Yönetim Kurulu Üyesi Halit Yılmaz, UKOME'nin İstanbul'da ticari taşıt kullanan şoförlerle ilgili getirdiği yeni uygulamayla hizmet kalitesinin artacağını belirterek, "Her önüne gelen taksi, minibüs ve servis aracı kullanamayacak. Denetimler daha da artacak." dedi.

TŞOF'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), İstanbul'da ticari taşıt kullanan şoförler için Toplu Taşıma Aracı Kullanım Belgesi alma şartı getirdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TŞOF Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz, yeni uygulamanın 1 Ocak 2017'den itibaren başlayacağını bildirerek, "UKOME, İstanbul'da şoförler için Toplu Taşıma Aracı Kullanım Belgesi şartı getirdi. Belgeyle hizmet kalitesinin yükseltilmesi amaçlanmıştır. Uygulama ticari taksi, ticari minibüs ve servis araçlarını kapsamaktadır. Belgenin kullanım süresi iki yıl olarak belirlenmiştir. Belgeye haiz şoförler iki yılda bir eğitim tekrarı yapacaklar. Tekrar eğitim sonrasında 5 kez üst üste başarısız olan adaylar bir yıl süreyle bu belgeye yönelik başvuru yapamayacaklar ve ticari araçları kullanamayacaklar. Her önüne gelen taksi, minibüs ve servis aracı kullanamayacak. Denetimler daha da artacak." değerlendirmesinde bulundu.

HATA YAPANA CEZA PUANI

Ticari taşıtlarda çalışacak şoförler için Şoför Hizmet Kalite Puanı uygulamasına geçileceğini de bildiren Yılmaz, "Her şoför için Toplu Taşıma Aracı Ticari Taşıt Kullanım Belgesini ilk alımlarında 100 hizmet kalite puanı olarak belirlendi. Karayolunda Ticari Amaçla Taşımacılık Yapan Taşımacı ve Şoförlere Yönelik Kamu ve Trafik Güvenliği Yaptırım Cetveli ve Karayolunda Ticari Amaçla Taşımacılık Yapan Taşımacı ve Şoförlere Yönelik Hizmet Kalite Kesintisi Yaptırım Cetvelinde yer alan ihlallere göre kalite puanı uygulanacak." ifadelerini kullandı.

UKOME temsilcisi de olan Halit Yılmaz, şunları kaydetti:

"Belge sahibi şoförler 100 hizmet kalite puanını doldurursa sahip oldukları belgeleri 6 ay süreyle askıya alınacak ve eğitim tekrarı sonrasında kamu ve trafik güvenliği yaptırımına esas olan ihlaller hariç olmak kaydıyla yapılacak sınav ile yeniden belge alabilecekler. Mesleki yeterlilik kanununda yer alan Ulusal Meslek Standardına geçilmesi ve uygun taşıt sürücü sertifikasına sahibi olunması halinde sistem alt yapısı zaman sağlanarak istenecektir."

AA

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 16 Aralık 2016 Cuma 14:57
  CEBİMİZDE 3000 TL LİK KART TAŞIYORUZ 1300 TL ASGARİ ÜCRET ALIYORUZ NE GÜZEL MEMLEKET
 • Misafir 13 Kasım 2016 Pazar 18:38
  Yakında onsuz gezecegiz
 • Misafir 13 Kasım 2016 Pazar 17:49
  gene bi rant kapısı heralde
 • Misafir 13 Kasım 2016 Pazar 17:18
  Unde uye belgesi ticari tasit belgesi serece psiho tehnik simdi de by .biraz calisma sartlari ve maasi dusunulse
 • Misafir 13 Kasım 2016 Pazar 16:43
  asıl bu kural hafriyat ve beton kamyon sürücüleri için uygulanmalı. "istisnalar hariç" büyük bir bölümü trafikte potansiyel tehlike. o kadar bilinçsizler ki, altlarındaki dev araçları kullanırken trafikteki masum insanların hayatını hiçe saymaktan çekinmiyorlar...
 • Misafir 13 Kasım 2016 Pazar 16:06
  Turkiyeden tum trafik berbat
 • Misafir 13 Kasım 2016 Pazar 16:03
  Hizmet kalitesini arttırmak için önce hizmet veren insan kalitesini artırmak gerekli. Bir de bu işi yapan tipler belli,sıradan bi insan bu işi yapmaz.buna bağlı olarak da bu mafyatik tuhaf tiplerden kurtuluş yok gibi geliyor. Hayırlısı olsun insallah düzelir bazı şeyler.
 • Misafir 13 Kasım 2016 Pazar 15:48
  en başta suçu ne olursa olsun, sabıkası olanı(arşiv kaydı dahil) şoför yapmayacaksın arkadaş. eşimizi, çocuğumuzu emanet ediyoruz sonuçta..bu yönde düzenleme yapılmalı
 • Misafir 13 Kasım 2016 Pazar 15:37
  %2,5 taksimetre zammı ile olacak iş değil
 • Misafir 13 Kasım 2016 Pazar 15:36
  Hersene yeni bir belge isteniyor ama sadece ucret karsiligi hic bir denetim yok hic bir sikayet ile ilgilenme yok ortalik sabikalisan gecilmiyor..
Kalan karakter : 300
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme