İŞ-YAŞAM

24 OCAK 2017

Adana'da bir kadının haberi olmadan adına 3 ayrı hat açan GSM bayisinin yetkilisi 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarptırılırken, mağdur GSM şirketi ve bayiden toplam 6 bin 210 lira tazminat almaya hak kazandı.

Hatice K'nin eşi Selami K, 2011 yılında eşi adına kayıtlı 3 ayrı GSM hattı nedeniyle 18 liralık fatura borcuna icra takibi başlatıldığını öğrendi.

Bilgisi olmayan bu hatlar nedeniyle eşiyle tartışan ve boşanma aşamasına gelen Selami K, konuyu avukatı Volkan Böke'ye aktardı.

Avukatın yaptığı araştırma sonucunda hatların Hatice K'nin haberi olmadan açıldığı ortaya çıkarken, çifti kendilerini boşanma aşamasına getiren bu durumla ilgili cumhuriyet savcısına suç duyurusunda bulundu.

Soruşturma başlatan cumhuriyet savcısı da Hatice K'nin haberi olmadan adına GSM hattı açtığı iddia edilen bayi yetkilisi Abdullah S. hakkında "Özel belgede sahtecilik" suçundan Adana 6. Asliye Ceza Mahkemesinde dava açtı.

Sanık Abdullah S, mahkemede suçlamaları kabul etmeyerek, abone sözleşmesini ilgilisinin imzaladığını, kendilerinin düzenlemediğini iddia etti.

Hatice K. de bu olay nedeniyle çok mağdur olduğunu, eşine durumu anlatmakta zorlandığını belirterek, "Bu hatları kesinlikle çıkartmadım. Hiçbir şekilde iddia edilen şirket hattı kullanmadım." dedi.

Sözleşmeler üzerinde yapılan ekspertiz incelemesi sonucunda ise sözleşmelerdeki imzaların Hatice K'ye ait olmadığı saptandı.

Mahkeme hakimi, iletişim şirketi bayi yetkilisi Abdullah S'yi "özel belgede sahtecilik" suçundan 1 yıl 15 gün hapis cezasına mahkum etti. Sanığın daha önce suç işlememiş olması nedeniyle cezası ertelenip aldığı ceza süresince denetime tabi tutuldu.

TAZMİNAT DAVASI AÇTI

Hatice K'nin avukatı, ceza davasının ardından hem bayi yetkilisi hem de GSM şirketi hakkında 2014 yılında 20 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Davaya bakan mahkeme hakimi, "Davacının basit bir ödeme emrinin tebliğ işleminde bile aile yaşantısının da iş yeri ve çevresinde maddi ve manevi zarar doğuracak şekilde sosyal yaşamında, aile yaşantısında ve iş yaşamında olumsuzluklar yaşayabileceği, haksız tepki ve eleştirilere uğrayabileceği, ilişkilerinin bozulabileceği hayatın olağan gelişimi içinde sık rastlanan olaylardandır. Ceza mahkemesi kararı ile kesinleşmiş sahtecilik eylemlerinde her iki davalının da birbirinin bayilik ilişkileri, abonelik, abonelik sözleşmelerinin kurulumu ve yürütülüşünde denetim görevinin bulunuşu ve kar paylaşımı unsurları gözetildiğinde davacı zararından her iki davalının sorumlu olduğu görüş ve sonucuna varılmıştır." kararına vardı.

Hakim GSM şirketi ile bayisini 4 bin lira manevi tazminata mahkum etti. Karar geçen günlerde Yargıtay 4. Hukuk Dairesi tarafından da onanırken, mağdur yasal faiziyle birlikte toplam 6 bin 210 lira almaya hak kazandı.

EMSAL OLACAK

Hatice K'nin avukatı Volkar Böke, yaptığı açıklamada, hem ceza hem de tazminat davası kararlarının emsal olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Müvekkilim hakkında haksız olarak 3 icra takibi açılmıştı. İtiraz edip iletişim şirketi tarafından başlatılan icra takiplerini durdurduk. Şikayetçi olup şirket bayisi hakkında 'özel belgede sahtecilik' suçundan 1 yıl 15 gün hapis cezası verildi. Ardından, müvekkilimin bu elem ve ızdıraplarını gidermek amacıyla tazminat davası açtık. Mahkeme4 bin lira manevi tazminata hükmetti. Bu mahkeme kararları emsaldir. Aynı şekilde dolandırıcılık suçlarında caydırıcı olacaktır. Bu suçların önünün kesilmiş olacağı kanaatindeyim."


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 16 Kasım 2016 Çarşamba 20:54
  bir caddede, ara sokakta bile bir sürü , onlarca gsm operatörü'nün bayisi var. btk'nın ve yerel belediye'nin bunlara bir sınır getirmesi gerekiyor. oturmasını kalkmasını bilmeyen adamlar , daha çok para hırsı ve operatörlerin de pazarlama birimlerinin daha çok pazar payı ve hedef tutturma amaçları yüzünden milletin haberi olmadan tüketicilerin nüfus bilgileri üzerine pek çok hat açılıyor. geçmişte de açıldı. bugün de açılıyor.
 • Misafir 16 Kasım 2016 Çarşamba 19:31
  2008 yılında adıma kayıtlı 50 hat çıktı hepsini tek tek iptal ettim üstelik ne zorluklar çıkardılar neler neler.
 • vaktiseyir 16 Kasım 2016 Çarşamba 19:18
  bayide yapılan hat işlemlerinde, alınan kimlik fotokopisi ve evraklara sıcağı sıcağına, müşterinin yanında gerekli olan basılması gereken kaşeler vardır. o kaşeleri muhakkak basıp gerekli alanların doldurulması gerekir. bu konuda bilinçlendirelim. işlem yaptıracağınız zaman muhakkak kaşeyi bassınlar ve gerekli yerleri doldursunlar. değilse o evrakları çoğaltıp ( sahte ) hat çıkarabiliyorlar.
 • Misafir 16 Kasım 2016 Çarşamba 18:50
  bence yeterli bir ceza değil, daha ağır olmalı hem başkasının bilgilerini kullanıyor hemde o hat ile suç işliyorlar. bunun için daha caydırıcı bir ceza olmalı. sadece o hattı çıkartan bayi değil onu kullananıda cezalandırmak gerekiyor böylece açık hattın önüne geçilebilir sanırım. peynir ekmek gibi her yerden temin edilebiliyor vodafon türkcell avea hepsinin piyasada açık hatları dolanıyor fuhuş, uyuşturucu, hertürlü gayrimeşru işte ve en kötüsüde terörde kullanılıyor. bunu devlet bilmez ise ve bir çözüm bulmaz ise cezanın hiç bir önemi kalmıyor. gsm operatörleri önüne gelene bayilik verirse..
 • Misafir 16 Kasım 2016 Çarşamba 18:45
  bence yeterli bir ceza değil, daha ağır olmalı hem başkasının bilgilerini kullanıyor hemde o hat ile suç işliyorlar. bunun için daha caydırıcı bir ceza olmalı.
 • Misafir 16 Kasım 2016 Çarşamba 17:24
  herkeze bir ay bedava iletisim cezasi da olsun
 • Misafir 16 Kasım 2016 Çarşamba 16:35
  Super haber
 • Misafir 16 Kasım 2016 Çarşamba 16:14
  gsm şirketine 1 ay kapatma cezası verilsin bakın nasıl dikkat ediyor her şeye.
Kalan karakter : 300
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme