İŞ-YAŞAM

24 OCAK 2017

Dolarda son günlerde yaşanan rekor artışın ve ekonomik gelişmelerin masaya yatırıldığı Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında alınan kararlarla ilgili açıklama yapıldı. 4 saat süren toplantının ardından yapılan açıklamada, "Ekonomik gelişmeler kapsamlı bir şekilde ele alındı. Ekonomimizin direncini artıracak reformlar hızlandırılacak. Reel sektörün desteklenmesine yönelik  adımlar devam edecek. Merkez Bankası fiyat istikrarı için tedbirler alacak. Piyasalardaki hareketlilik küresel kaynaklı. Etkileri sınırlamak için tedbirler gözden geçirildi" denildi.  

DOLAR AÇIKLAMAYA NASIL TEPKİ VERDİ?

EKK'dan yapılan açıklama dolar kuru üzerinde ilk aşamada yukarı yönlü bir etki yaptı. Açıklama öncesinde uluslararası piyasalarda 3.3740 TL seviyelerinden işlem gören dolar, açıklama sonrası 3.3780 TL'yi gördü. 

Başbakan Binali Yıldırım öğlen saatlerinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken doların yükselişiyle ilgili şu açıklamada bulunmuştu: "Amerikan seçimlerinden sonra dünya ekonomilerinde hareketlilik başladı. Halen devam ettiğini biliyoruz. Vatandaşlarımız rahat olsun. Ülke ekonomisinin temelleri sağlamdır. Birçok ülkenin ekonomik göstergelerinden çok daha iyi durumdayız."  

ANA MADDE DOLAR

Çankaya Köşkü'nde toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda döviz kurlarındaki artış masaya yatırıldı. Yıldırım konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Diğer döviz kurlarındaki artış dahil olmak üzere değerlendirmesini yapacağız. Bu durum yaşanabilecek durumlara karşı tedbirsiz olmayı gerektirmiyor. Bir araya geleceğiz. Yapılması gereken işleri tartışacağız" demişti.

NELER KONUŞULDU?

EKK Toplantısı'nda döviz kurlarındaki artışının dışında motorlu taşıt vergisi ve yabancılara konut satışı gibi gündem maddeleri de ele alındı.

EKK Toplantısı'na Başbakan Yardımcıları Nurettin Canikli ile Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, Hazine Müsteşarı Osman Çelik, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Şakir Ercan Gül ve Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ katıldı.

HAZİNE MÜSTEŞARLIĞINDAN AÇIKLAMA

Hazine Müsteşarlığı tarafından, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında, küresel piyasalar ve Türkiye'yi etkileyen ekonomik gelişmelerin kapsamlı bir şekilde ele alındığı bildirildi.

Müsteşarlığın internet sitesinde yer alan açıklamada, toplantıda, piyasalardaki hareketliliğin esas itibarıyla küresel kaynaklı olduğu değerlendirilmekle birlikte, ülkeye etkilerini sınırlamak amacıyla tüm tedbirlerin gözden geçirildiğine dikkat çekildi.

Küresel piyasalar ve Türkiye'yi etkileyen ekonomik gelişmelerin kapsamlı bir şekilde değerlendirildiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Bu çerçevede Merkez Bankası, ekonomik gelişmeleri yakından takip etmekte olup, fiyat istikrarı hedefi doğrultusunda gereken tedbirleri alacaktır. Ekonomimizin direncini artıracak reformlar hızlandırılacaktır.
Ayrıca, reel sektörün güçlü biçimde desteklenmesine yönelik adımlara devam edilecektir."

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 19 Kasım 2016 Cumartesi 10:26
  Bedelliii isitoryzzzz
 • Misafir 19 Kasım 2016 Cumartesi 02:55
  Dövizle borçlandıydım yandım anam 90 lara geri döndük
 • Misafir 19 Kasım 2016 Cumartesi 01:35
  ekonomi yok ama ekonomi koordinasyon kurulu var.develasyon orani yuzde elliyi gecmis,birileri hala ekonomi saglam turkusu soyluyor.iyiki saglam, doviz kurlarinin tl ye orani yuz kizartici ve alay konusu olmustur. telafisi,uyduruk ucret artisiyla mumkun degil.
 • Misafir 19 Kasım 2016 Cumartesi 00:43
  TL değer kaybetsin siz halen sıkıntı yok diyin ne güzel dünya bee
 • Misafir 19 Kasım 2016 Cumartesi 00:42
  Zor bi süreç olacak bu ara ama dünya fokur fokur kaynarken daha kötüleride olabilirdi. Dayanırız evelallah
 • Misafir 19 Kasım 2016 Cumartesi 00:39
  Ticartle uğraşıyorım İşler berbat gidiyor terörü fetöyü bitirelim derken tekstili bitirdiniz çekler dönüyor artık dayanamıyoruz patlayacak piyasa ne olacak esnafın hali lütfen acil önlem alın allah aşkına bize tecavüz ediliyor şuanda biz kimle evlenelim
 • Misafir 19 Kasım 2016 Cumartesi 00:30
  Develüsyon olur
 • Misafir 18 Kasım 2016 Cuma 23:30
  Trump amca seçim giderlerini bi karşılasın en kısa zamanda düşer. 3,5 üstünü görmez diyorum.
 • Misafir 18 Kasım 2016 Cuma 23:17
  Kesin amerika yapmıştır :-)))
 • Misafir 18 Kasım 2016 Cuma 22:37
  4 olsun bizim olsun.biz memnunuz.ekonomimiz gayet iyi.
Kalan karakter : 300
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme