Türk Telecom hisse satışı haberleriyle düşerken, şirketin hissedarlarından Oger Telecom'dan yapılan açıklamada D grubu hisselerinin satışı için işlemlerin başladığı belirtildi.

Oger Telekom, KAP'a yapılan açıklamada 15 Mayıs-13 Haziran 2008 tarihleri arasında borsadan aldıkları 27.117.597 adet D grubu payın satış işlemlerine başladığını duyurdu. Şirketin Türk Telekom'daki yüzde 55 hissedarlığı ise değişmeyecek.

Açıklamanın ardından şirketin hisseleri yüzde 8 aşağıda.

Türk Telekom hisseleri dün akşam Bloomberg'e düşen satış haberiyle gün içinde yüzde 5'in üzerinde düşerek 10 ayın en düşük noktasına gerilemişti.

Deniz Yatırım analisti Behlül Kataş, “Hisse başına beklenen fiyat bugünkü mevcut seviyelere yakın ve şirket hisseleri, söz konusu satıştan bir miktar baskı görüyor. Ancak hisse büyük bir ihtimalle yakında sakinleşir” dedi.

Bloomberg'te dün yer alan bir haberde, Suudi Oger Grubu'nun  Türk Telekom'daki yüzde 0,8'lik payını satma kararı aldığı belirtilmişti. Daha fazla detay verilmeyen habere göre, satış için Citigroup yetkilendirildi.

Türk Telekom'un sermayesinin yüzde 55'ine sahip olan Oger şirketin çoğunluk hissedarı durumunda.

Türk Telekom'un ana hissedarı konumundaki Suudi Arabistan merkezli Saudi Oger Grubu'nun hakim ortak olduğu Oger Telekom, Türkiye'deki borçlarını ödeyebilmek için 2013 yılında çektiği 4,75 milyar dolarlık refinansman kredisinin Eylül ayı taksidi olan 290 milyon dolarlık borcunu ödemeyerek gecikmeye düşmüştü.  


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme