İŞ-YAŞAM HABERLERİ

10 OCAK 2017

Torun bakan büyükannelere maaş projesi büyük yankı uyandırdı. Milyonlarca aile heyecanlı bekleyişe geçti. Çalışmanın detayları da merak konusu oldu. Uygulamaya ilişkin ipuçları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'ndan geldi.

İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) kadının istihdamdan kopmaması için büyükanne projesi önerdiğini, oluşturdukları ekibin de 1.5 aydır konu üzerinde çalıştığını belirten Müezzinoğlu, şunları söyledi: "Yaklaşık bin ailelik bir pilot uygulama olacak. İSO ile birlikte sponsorları ortaya koyacağız. Çalışmaları bitmedi. 6 ay uygulandıktan sonra, artı ve eksilerini gördükten sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na, Maliye Bakanlığı'na sunacağız. Bunun özel sektörü de ilgilendiren yönü var. 6 ay sonra uygulamanın sonuçlarını alırız, tahminimce Haziran-Eylül gibi görürüz."

EYLÜL'DEN İTİBAREN YAYILACAK

Edinilen bilgiye göre; bu ay sonuna kadar çalışmanın tamamlanması hedefleniyor. Bu çalışmayla hem pilot uygulamanın yapılacağı iller hem de maaş tutarı belli olacak. Uygulamaya katılacak bin aile de belirlenecek. Pilot uygulamanın İstanbul, İzmir ve Bursa'da hayata geçirilmesi bekleniyor. Şubat ya da Mart'ta bin aileyle uygulamanın başlaması planlanıyor. Eylül'den itibaren de torun bakan büyükannelere maaşın Türkiye geneline yaygınlaştırılması bekleniyor. Projeyle; 0-3 yaş arasındaki torununa bakan büyükanneler maaşa kavuşacak, anneler çalışma hayatından kopmayacak.

Takvim


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 9 saat önce
  TORUNUMA BAKABİLİRSEM PARAYA GEREK YOK
 • Misafir 11 saat önce
  asırlardır ananeler torunlarına sevgiyle karşılıksız bakmıştır maniviyatı maddiyata dökmenin ne anlamı var
 • Misafir 11 saat önce
  1000 kişinin başvurusunu nereden yapıcaz peki???
 • Misafir 11 saat önce
  pilot aileler nasıl belirlenecek.
 • Misafir 12 saat önce
  en güzel haberlerden biri bu:) bian önce uygulama başlamalıııı
 • Misafir 12 saat önce
  doğum izni süresi çok az bu uzatılmalı. 2 yıl anne evinde çocuğuyla olmalı ve bu sürede maaşını devlet vermeli. bu destekelrde güzel tabiki ama istihdam sağlamak için daha gerçekçi ve kalıcı çözüm üretilmeli.
 • Misafir 12 saat önce
  valla ben eyt ne zaman maaş alacak onu düşünüyorum,dünya gözüyle görebilecekmiyiz ?
 • Misafir 12 saat önce
  Sigortası olmayan kocasının aylığına bakan kadınlara gun doğdu, hem torun sevecek hem de para yüzü görecekler. Devlet her sigortasız kadına maaş bağlasa ne iyi olur. Torununa hediye almak onları ne kadar sevindirir.
 • Misafir 12 saat önce
  annelere bağlasalarda maaş, çalışmasak olmaz mı
 • Misafir 13 saat önce
  Bunlarıda mı görecektik
Kalan karakter : 300
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme