İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca, FETÖ'ye himmet adı altında finansman sağlanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, haklarında gözaltı kararı verilen 380 iş adamından 164'ü, 35 ilde gerçekleştirilen operasyonlarla gözaltına alınmıştı. 110 şüpheli işadamının yurt dışında olduğu belirlenirken, 106'sı adreslerinde bulunamamıştı. Emniyetteki gözaltı işlemleri tamamlanan 164 şüpheli Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na çıkarıldı.
Cumhuriyet Savcılığı ifadelerinin ardından, 110 şüpheli FETÖ üyesi olmak ve terörizmin finansmanının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet suçundan tutuklanması talebiyle Ceza Hakimliğine sevk edilirken, 54'ü de serbest bırakıldı.

TERÖRİZMİN FİNANSMANININ ÖNLENMESİ KANUNA MUHALEFETTEN TUTUKLANDI

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğindeki sorgunun ardından, Boydak Holding eski Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak'ın kardeşi işadamı Bekir Boydak, terörizmin finansmanının önlemesi kanuna muhalefet, Multinet A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Başev ile Multinet A.Ş. CEO'su Yusuf Ziya Gündüz'ün de aralarında bulunduğu 60 işadamı FETÖ üyeliği suçundan tutuklandı.

OĞUL BOYDAK'A EV HAPSİ

Mustafa Boydak'ın oğlu işadamı Mahmut Sami Boydak ile birlikte 4 işadamı ise terörizmin finansmanının önlemesi hakkında kanuna muhalefet suçundan, tutuksuz yargılanmak üzere yurtdışı yasağı kararı verilerek serbest bırakıldı. Ardından da Sami Boydaki ile birlikte 4 şüpheli hakkında, konutlarını terk etmeme, ‘ev hapsi' adli kontrol kararı verildi. 46 işadamı ise adli kontrol uygulanarak tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

MULTİNET YÖNETİCİLERİ FETÖ ÜYELİĞİNDEN TUTUKLANDI

FETÖ'ye finansman sağladığı iddia edilen Dünya Pazarlama, Nilsu ve Metropilitan Education Services şirketleriyle parasal bağlantısı bulunduğu gerekçesiyle, Multinet A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Başev ile Multinet Kurumsal Hizmetler A.Ş. CEO'su Yusuf Ziya Gündüz, FETÖ üyesi olmak suçundan tutuklandı.
Multinet Kurumsal Hizmetler Yönetim Kurulu Başkanı Başev, şirkette icrai bir görevinin olmadığını, şirketin sahibinin yüzde 99 oranında Fransız alt grup olduğu için 20 yıldır danışmanlık yaptığını söyledi. Multinet'nin Türkiye'nin 111'nci büyük şirketi olduğunu ve 17 ülkede faaliyet gösterdiğini belirten Başev, FETÖ veya başka bir yasadışı örgüt ile bağının bulunmadığını belirtti.

Yusuf Ziya Gündüz ise suçlamaları kabul etmeyerek "Babam Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı idi. Gerek aile terbiyemiz, gerekse şirketimizin etik kuralı, kurumsal kültür itibari ile ne herhangi bir terör örgütüne, ne de bir politikaya yandaşlığımız yoktur. Suçsuzum" dedi.

MULTİNET UP'TAN AÇIKLAMA

Multinet Up haberle ilgili şu açıklamayı yaptı: "Dünyanın 17 ülkesinde 50 yılı aşkın sektör deneyimine sahip uluslararası Up Group’un bir iştiraki olan Multinet Up, ülkemizin önde gelen yeni nesil bir finansal teknoloji ve hizmet şirketidir.
Türkiye’nin gündeminde yer alan bir soruşturma çerçevesinde, şirketimizin bilgilerine başvurulmuş ve şeffaflıkla paylaşılmıştır. Soruşturmanın derinliği nedeni ile, bu aşamada konu yargı sürecine intikal etmiş olup, adli süreçte takip edilmektedir.
Multinet Up olarak Türk adaletine olan güvenimiz sonsuz, bilgi paylaşımımız tamdır.
Kamu kurumları ve özel sektör şirketlerinden oluşan 21.000’e yakın müşterisi, kafe, restoran, market ve mağazalar ile akaryakıt istasyonlarını kapsayan 35.000’e yakın üye işyeri, 1.000.000’dan fazla kart kullanıcısı olan Multinet Up’ın adalet önünde veremeyeceği hesabı yoktur.
Multinet Up, tüm çalışanları ile birlikte müşteri ve üye işyerlerine kesintisiz olarak hizmet vermeye devam etmektedir.
Bu adli sürecin en kısa sürede netliğe kavuşturulması en büyük temennimizdir."

Veli SARIBOĞA / İSTANBUL

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme