İŞ-YAŞAM

24 MART 2017

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin finansman ihtiyacının yüksek olmasına rağmen kamu finansmanının da güçlü olduğunu açıkladı.

Kredi derecelendirme kuruluşunun, Londra’da küresel ekonomik gelişmelerin ele alındığı toplantıdaki sunum notlarında, “Türkiye’nin dış finansman ihtiyacı yüksek, politik risk yüksek. Kamu finansmanı ise halen güçlü.” değerlendirmelerine yer verildi.

Fitch’in Küresel Reyting Başkanı James McCormack ise Fitch Ratings’ten bir heyetin hali hazırda Türkiye’de olduğunu belirterek, negatif görünümünün risklerde yükselişe işaret ettiğini, not indirimi riskinin olduğunu söyledi.

Fitch Başekonomisti Brian Coulton ise ABD’nin para politikasını değerlendirerek, “Bizim temel senaryomuz küresel ekonomik büyümenin artması. Özel sektör yatırımları iyileştikçe rahatlayan ABD’nin mali politikası, Rusya ve Brezilya’daki ekonomik dengelenme de bunu destekleyecektir.” ifadelerini kullandı.

Coulton, küresel ekonomide yükselen ekonomik milliyetçilik nedeniyle aşağı yönlü risklerin artış kaydettiğini belirtti.

EMEA Bölgesi Kredi Derecelendirme Başkanı Ed Parker ise, “Tüm ülkeler içerisinde negatif görünümle değerlendirdiklerimizin sayısı pozitif olarak değerlendirdiklerimizin yaklaşık 6 katı. Küresel reyting görünümleri 2017 yılında açık bir şekilde aşağı yönlü.” ifadelerini kullandı.

Parker gelişmekte olan ekonomilere ilişkin olarak odak noktasının bu ülkelerin artan emtia fiyatlarına ve ABD’nin olası faiz artırım kararının etkilerine karşı duruşunun olacağını söyledi.

Fitch’in Küresel Şirket Operasyonları Sorumlusu Alex Griffiths de “Avrupa’da Brexit’e ilişkin ve Avrupa’daki diğer potansiyel şoklara dair siyasi belirsizlik şirketlerin risk iştahını azaltabilir. Bu da şirketlerin yönetim kurullarının sermaye yatırımlarını düşük tutmasına neden olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 12 Ocak 2017 Perşembe 17:47
  Yarından itibaren tekrar yükselecektir. Dış finansman ihtiyacının yüksek olması, siyasi riskin yüksek olmasıyla çatışıyor. İstikrarlı bir şekilde istikrarsız olan bir ülkeye yabancı yatırımcı çekmek hiç kolay değil. Dövizin tekrar yükselişe geçmesi içten bile değil.
 • Misafir 12 Ocak 2017 Perşembe 17:30
  isinize bakin akp oldugu muddetce her zaman iyi olacak bu olke
 • Misafir 12 Ocak 2017 Perşembe 17:26
  dolar çok hızlı bir şekilde düşecek
 • Misafir 12 Ocak 2017 Perşembe 17:11
  Korkmayın efendiler dolaysız yaşarız. Ekmeksiz yaşayamayız. Bırakın cebimizde iphone olmasın. Dışarı çıkıp tarlalara denize gökyüzüne bakın.
 • Misafir 12 Ocak 2017 Perşembe 16:52
  hayret
Kalan karakter : 300
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme