Foruma Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Mısır Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Ahmed el-Vekil de katıldı. Hisarcıklıoğlu açılış konuşmasında Mısır ile Türkiye'nin yakınlığına dikkati çekerek, "Biz Mısır'la daha fazla iş yapmak istiyoruz. Mısır bizim sınır komşumuzdur. Bakın, Türkiye'nin başkenti Ankara'dan uçağa bindik 1,5 saat sonra Kahire Havaalanı'na indik. Bu kadar yakınız." dedi. Mısır ile Türkiye'nin geçmişten gelen köklü bağları olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu şunları söyledi:

"Ama komşuluktan öte biz aynı coğrafyanın, aynı kültürün insanıyız. İşte Gaziantep Oda Başkanım burada, Mersin Oda Başkanım burada. Bu iki şehirde de büyük bir Arap nüfusu var, Arap kültürü var. Mısır ve Türkiye tarih boyunca da hep iç içe olmuş. Dünyaca ünlü pek çok Mısırlı alimin mezarını bugünİstanbul'da Türk alimlerle yan yana görürsünüz. Daha yakın zamanda, Türkiye'de bir nesil Doğu'nun yıldızı Ümmü Gülsüm hayranlığı ile büyüdü. Türkiye'de birçok sanatçıya o ilham verdi. Yani demek istediğim şu. Bizim ayrımız gayrımız yok. Biz aynı değirmenin unuyuz."

Kuru kuruya kardeşlik olmadığını, kardeşliğin birbirini daha fazla ziyareti gerektiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, ülkeler arasındaki kardeşlik hukukunun da ekonomik ilişkileri güçlendirmeyi gerektirdiğine işaret etti.

"MISIR'I DOĞAL ORTAĞIMIZ OLARAK GÖRÜYORUZ"

TOBB Başkanı, "Türk iş adamlarını, başka ülkelerin iş adamları gibi düşünmeyin. Biz sadece Mısır'a mal satmak için gelmiyoruz. Biz aynı zamanda Mısırlı iş adamları ile ortaklıklar kurmak, burada yatırım yapmak, Mısır'dan dünyaya ihracat yapmak için geliyoruz. Mısır'ı komşumuz ve doğal ortağımız olarak görüyoruz." diye konuştu. Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti:

"Ama bunu yapabilmek için, ekonominin 3 adım kuralını unutmamamız lazım: Önce ziyaret, sonra ticaret, sonra da yatırım. Bakın bu ekonomi kitaplarında yazmaz. Bu iş dünyasının kitabında yazar. Yani ekonomik ilişkiler güçlenirken önce ziyaret artar, sonra ticaret artar, ondan sonra da ortaklıklar ve yatırımlar artar."

Hisarcıklıoğlu konuşmasında, 2000'li yılların başından bu yana, Türkiye'yi ziyaret eden Mısırlıların sayısının 5 kat artarak 110 bine ulaştığını, Mısır'ı ziyaret eden Türk sayısının ise 10 kat artarak 60 bini aştığını, bu süreçte karşılıklı dış ticaret hacminin de tam 15 kat artarak 5 milyar dolara çıktığını ve Türkiye'nin Mısır'ın 4'üncü ticaret partneri haline geldiğini ifade etti.

Mısır'ın adeta Türkiye'nin sanayi yatırım üssü haline geldiğine dikkati çeken TOBB Başkanı, "Türk firmaları 60 bin Mısırlı kardeşimize istihdam sağladılar. Mısır'ın ihracatına katkı verdiler. İşte benim bahsettiğim gerçek kardeşlik budur. Ben burada emeği geçen bütün kardeşlerime, Mısır ve Türk İş dünyasının bütün temsilcilerine yürekten teşekkür ediyorum." dedi.

"MISIR KORUMACI POLİTİKALAR UYGULAMAYA BAŞLADI"

Mısır'ın korumacı politikalarından dolayı bazı rakamların gerilemeye başladığına işaret eden Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti:

"Ama değerli dostlarım ne yazık ki son yıllarda bu ivmeyi kaybettik. Hatta pek çok rakamda gerilemeye başladık. Bunun en önemli nedenlerinden biri korumacılık. Üzülerek görüyoruz ki Mısır bazı korumacı politikalar uygulamaya başladı. Mısırlı dostlarıma şunu açıkça söylemek istiyorum. Korumacı politikalar ülkeleri zenginleştirmez, tam aksine fakirleştirir. Bakın Türkiye olarak biz bunu yaşadık. Korumacı politikaların uygulandığı dönemde Türkiye ekonomisi adeta yürüyerek yol aldı. Dünyanın gerisinde kaldık. Ama 1980'lerde korumacı politikaları bırakıp serbest piyasa ekonomisine geçtikten sonra Türkiye ekonomisi adeta uçuşa geçti."

"İŞ DÜNYASINA ÇOK ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR"

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu konuşmasının sonunda Türkiye ile Mısır arasındaki siyasi sorunlara da değindi. Siyasi anlaşmazlıklar ile ekonomik ilişkilerin ayrı tutulması gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu sözlerini şöyle tamamladı:

"Ülkeler arasındaki siyasi ilişkilerde zaman zaman sorunlar yaşanabilir. Geçmişte bunun örneklerini Türkiye de Mısır da pek çok kez yaşadı. Ama ekonomik ilişkilerin bundan ayrı değerlendirilmesi gerekir. Çünkü ekonomik ilişkiler zedelendiği zaman tamiri çok büyük zaman alır ve bu işin kazananı olmaz. Özellikle Türkiye ve Mısır olarak bizim ekonomik ilişkilerimizi her zaman daha ileri taşımamız gerekiyor. Çünkü bizim ilişkilerimiz, sadece bizi ilgilendirmiyor. Coğrafyamızda çatışmalar, sorunlar var. Burada iş dünyasına çok önemli görevler düşüyor." İfadelerini kullandı.

"MISIR İÇİN TÜRKİYE DOĞU AVRUPA'YA AÇILAN KAPI"

Mısır Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Ahmed el-Vekil de konuşmasında, "Türkiye için Mısır Afrika kıtasına açılan kapı, Mısır için de Türkiye doğu Avrupa'ya açılan bir kapı niteliğindedir." dedi.

Mısır'daki 25 Ocak Devrimi sonrasında Türkiye ile başlatılan bazı projelerin sonraki süreçte sekteye uğradığına işaret eden Vekil, "Mısır'ı ziyaret eden Türkiye heyeti önemli alanlarla yatırım yapmayı hedeflemektedir. Mısır'da sağlanan siyasi istikrarın ardından yarım kalan projelerin hayata geçirilmesi için çalışmalar tekrar başlatılmıştır." ifadelerini kullandı.

Öte yandan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ekonomik ilişkilerin ivme kazanması hedefiyle görüşmeler yaptıklarını söyledi. Hisarcıklıoğlu, "Mısır ve Türk iş adamları olarak iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin ivme kazanması hedefiyle bir araya geldik. Yaşadığımız sıkıntıları karşılıklı paylaşacağız. Mısır temaslarımız çerçevesinde Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Tarık Gabil ve Planlama Takip ve İdare Reformu Bakanı Eşraf el-Arabi beyefendilerle de görüşeceğiz." dedi.

Türkiye'nin Kahire Maslahatgüzarı Elçi Müsteşar Ali Rıza Güney ise Türk yatırımcının Mısır'ın geleceğini parlak gördüğünü dile getirdi. Güney, Türk iş adamlarının Mısır'daki yatırım ortamını görmek, temas kurmak ve potansiyel yatırımları değerlendirmek için Mısır'a geldiklerini ifade etti.

Türk-Mısır İş Forumu'na Hisarcıklıoğlu ile Türkiye'den gelen ve halen Mısır'da yatırım sahibi olan toplam 35 Türk iş adamının katıldığı belirtildi. Foruma katılan Mısırlı iş adamlarının sayısının ise 80'den fazla olduğu öğrenildi.

Türk-Mısır İş Forumu son olarak Kasım 2012'de Kahire'de gerçekleştirilmişti.


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.