İŞ-YAŞAM

01 MAYIS 2017

Dünya Bankası'nın Trans Anadolu doğalgaz Boru Hattı (TANAP) için BOTAŞ'a açtığı 400 milyon dolarlık kredinin anlaşması, Dünya Bankası Avrupa ve Orta Asya'dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Cyril Muller ve BOTAŞ Genel Müdür Burhan Özcan arasında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın himayesinde imzalandı.

İmza töreninde açıklamalarda bulunan Bakan Albayrak, "TANAP'ın seneye inşallah açılışını yapacağımız, ilk gazı alacağımız bir döneme doğru giderken, Dünya Bankası'yla 400 milyon dolarlık finansman için bir aradayız. Enerjide ekibimizin sadece Dünya Bankası değil, uluslararası bankalarla yürüttüğü 3 milyar dolarlık bir finansman paketini, bu yıl tamamlamayı hedefliyoruz. Cuma günü Tuz Gölü depolama tesisinin ilk gaz basma işlemini Sayın Cumhurbaşkanımızın katıldığı bir törenle hayata geçireceğiz" dedi.

ELEKTRİK ÜRETİMİNDE YERLİLİK ORANI YÜZDE 49,3'E ULAŞTI

Yerli ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları için atılan adımlar hakkında da bilgi veren Bakan Albayrak, şunları kaydetti:

Türkiye elektrik üretiminde bu yıl yüzde 49,3 ile yerlilik oranına ulaşarak önemli bir başarıya imza attı. 2017 hedefi bunu daha da yukarı taşımak. Yerli ve yenilenebilir kaynaklar noktasında çok daha güçlü adımlar atıyoruz. Nitekim yerli kaynaklar noktasında yerli kömürün dışında önümüzdeki hafta güneşte önemli adımlar atacağız. Bu yılın ilk yarısı bitmeden rüzgârda önemli adımlar atacağız. Türkiye'nin önümüzdeki 10 yılda ihtiyacı olan kurulu güç kapasitesini yerli ve yenilenebilir motivasyonu özelinde bölgesel enerji arz ve güvenliği noktasında çeşitlendirmeye devam edeceğiz. İnşallah bu tören ve bu imzalar vesilesiyle çok daha güzel projelerin hayata geçmesi için hayırlı bir başlangıç olur.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
 • Misafir 08 Şubat 2017 Çarşamba 17:23
  Kanal İstanbula türbin kurulsa, akıntıyla bir hidro elektrik santralı daha yapılmış olur.
 • Misafir 08 Şubat 2017 Çarşamba 16:45
  chp yine hayır der
 • Misafir 08 Şubat 2017 Çarşamba 16:36
  dünya bankası ile TL olarak anlaşma yapılması mümkün değil
 • Misafir 08 Şubat 2017 Çarşamba 15:27
  Hani anlaşmaları tl yapacaktık?
Kalan karakter : 2000
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme