Thıele, Bundesbank’ın Frankfurt’taki merkezinde Almanya’nın altın rezervlerine ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Bankanın yurt dışındaki partner ülkelerin merkez bankalarında depoladığı altın rezervlerini Frankfurt’a taşıma işleminin geçen yıl başarıyla devam ettiğini belirten Thiele, “2016 yılında 216 ton altın, yurt dışındaki depolama alanlarından Frankfurt’a taşındı. New York’tan 111 ve Paris’ten de 105 ton altın transfer edildi” dedi.

2020 yılına kadar New York’tan taşınması planlanan altınların Frankfurt’a transferinin geçen yıl başarılı bir şekilde tamamlandığını vurgulayan Thiele, “New York’tan Frankfurt’a 300 ton altının transferini öngören New York altın depolama planı, 2016’da tamamen gerçekleştirildi” diye konuştu.

Bu yıl ayrıca Paris’ten altının transferinin de tamamlanacağını aktaran Thiele, “Sonuç olarak, Paris’te artık herhangi bir Alman altın rezervi kalmayacak. Bu nedenle, altın depolama planının gerçekleştirilmesi, orijinal programın oldukça ilerisinde” dedi.

TOPLAM 3 BİN 778 TON

2013 yılında açıklanan altın depolama planına göre, Bundesbank Almanya’nın altın rezervlerinin yarısını 2020 yılı itibariyle Frankfurt’ta kendi kasasında depolamayı planlıyordu. Söz konusu program kapsamında New York’tan 300 ve Paris’ten de 283 ton altın bankanın Frankfurt’taki merkezine taşınırken, Paris’ten 91 ton altının da yıl sonu itibariyle transfer edilmesi planlanıyor.

Bundesbank böylece, 2017 yılı sonu itibariyle altınlarının yarısını Frankfurt’ta tutmuş olacak ve bunu daha önce öngörülen 2020 yılından önce gerçekleştirecek.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme