İŞ-YAŞAM

16 ŞUBAT 2017

İstanbul trafiğini rahatlatmak amacıyla hazırlanan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi'nin etüt, proje, mühendislik ve danışmanlık hizmetleri ihalesinde 4 firma teknik ve mali teklif sundu.

Projenin etüt, proje, mühendislik ve danışmanlık hizmetleri ihalesi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğünde gerçekleştirildi.

6 firmanın davet edildiği ihalede, Tecnimont Civil Construction SPA, Italfer SPA-Sintagma Srl İş Ortaklığı, Arcadis-Prota Mühendislik Proje Danışmanlık Hizmetleri AŞ İş Ortaklığı ile Yüksel Proje Uluslararası AŞ teknik ve mali teklif verdi.

İdom ve Su-Yapı Mühendislik AŞ ise teşekkür mektubu sundu.

İhale komisyonu teklif veren firmaların dosyalarını incelemek üzere çalışmalarına başladı.

HATTAN GÜNDE 6,5 MİLYON YOLCUNUN YARARLANMASI BEKLENİYOR

İstanbul Boğazı'nın altından geçecek söz konusu tünelde, tek tüpte hem karayolu hem de demiryolu bulunacak. Tünelde, orta katta geliş ve gidiş olmak üzere demiryolu, üst ve alt katta da lastik tekerli araç geçişine uygun iki şeritli yol yer alacak.

Büyüklüğü ve kapsamıyla dünyada ilk olacak projenin birinci ayağı, Avrupa yakasında E-5 aksında İncirli'den başlayan ve İstanbul Boğazı'ndan geçerek Anadolu yakasında Söğütlüçeşme'ye kadar uzanan yüksek kapasiteli ve hızlı metro sisteminden, ikinci ayağı ise Avrupa yakasında TEM otoyolu aksında Hasdal kavşağından başlayan ve İstanbul Boğazı'ndan geçerek Anadolu yakasında Çamlık Kavşağı'na bağlanan 2x2 şeritli karayolu sisteminden oluşacak.

Tünel, TEM otoyolu, E-5 karayolu, Kuzey Marmara otoyolu ve 9 metro hattıyla entegre edilecek. Yap-İşlet-Devret modeliyle yapımına başlanmasının ardından 5 yıl içinde tamamlanması hedeflenen tünelin kullanıma geçmesiyle Avrupa yakasında İncirli'den, Anadolu yakasında Söğütlüçeşme'ye, 31 kilometre uzunluğunda 14 istasyondan oluşacak hızlı metroyla yaklaşık 40 dakikada ulaşılacak.

Avrupa yakasında Hasdal kavşağından Anadolu yakasında Çamlık kavşağına karayoluyla yaklaşık 14 dakikada geçilecek. Hattan günde 6,5 milyon yolcunun yararlanması bekleniyor.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 15 saat önce
  Hani beylikdüzü'nden incirli'ye metro yapılacaktı.kanal istanbul ne oldu.hani Beylikdüzü'nden silivriye metro yapacaklardı?
 • Misafir 15 saat önce
  hayırlı olsun
 • Misafir 16 saat önce
  Milletin geleceğini soyan projeler
 • Misafir 22 saat önce
  allah rızası için birde ızmire yapsalar aynı böyle projede bizde faydalansak olmaz mı ?
 • Misafir 23 saat önce
  cengiz nerde:)
 • Misafir 24 saat önce
  Metrobüs de kalkar, E5 rahatlar umarım.
 • Misafir 15 Şubat 2017 Çarşamba 12:44
  Bide karnımızı duyurabilsek
 • Misafir 15 Şubat 2017 Çarşamba 12:36
  süper.. inşallah en kısa zamanda hayata geçer..
 • Misafir 15 Şubat 2017 Çarşamba 12:24
  Bunun nesi gelişme?
 • Misafir 15 Şubat 2017 Çarşamba 12:19
  Ya arkadaş bu yollar,köprüler yapılıyor ama biz geçemiyoruz.Çünkü o kadar zengin değiliz.
Kalan karakter : 300
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme