Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 yılı girişimlerde mesleki eğitim istatistiklerini açıkladı. Çıkan sonuca göre, geçtiğimiz yıla oranla eğitime destek artıyor. Şirketler, çalışanlarına mesleki eğitim verme konusunda hevesli görüyor.

Türkiye genelinde çalışanlarına mesleki eğitim kursu veya mesleki eğitimin diğer türlerini (işbaşında rehberli eğitim, rotasyon ve yer değiştirmeler, çalışma ziyaretleri, kalite ve öğrenme çemberleri, öz yönelimli öğrenme, konferans, çalıştay, ticaret fuarları, seminerlere katılım) sağlayan girişimlerin tüm girişimler içindeki oranı 2010 yılında yüzde 33,9 iken, 2015 yılında yüzde 39,8'e yükseldi.

Girişimlerin büyüklük grubuna göre değerlendirildiğinde; En yüksek mesleki eğitim sağlama oranı yüzde 76,3 ile binden fazla personel çalıştıran girişimlerde gerçekleşirken, en düşük mesleki eğitim sağlama oranı yüzde 32,4 ile 10-19 personel çalıştıran girişimlerde oldu.

Ekonomik faaliyete göre bakıldığında; En yüksek mesleki eğitim sağlama oranı yüzde 72,1 ile 'Motorlu kara taşıtı, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) ve diğer ulaşım araçlarının imalatı' sektöründe gerçekleşti.

İŞ BAŞINDA REHBERLİ EĞİTİM RAĞBET GÖRDÜ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 yılı girişimlerde mesleki eğitim istatistikleri sonuçlarına göre;

Girişimlerin yüzde 22'si iş başında rehberli eğitim, yüzde 13,3'ü öğrenme kalite çemberleri, yüzde 12,1'i rotasyon, yer değiştirme, çalışma ziyaretleri, yüzde 12'si konferans, ticaret fuarları ve atölye çalışmaları ve yüzde 9,9'u ise öz yönelimli öğrenme şeklinde diğer mesleki eğitim sağladı. Binden fazla personel çalıştıran girişimlerin yüzde 56,8'i ve 10-19 personel çalıştıran girişimlerin yüzde 17,3'ü iş başında rehberli eğitim sağlamayı tercih etti.

MESLEKİ EĞİTİM VERMEYEN ŞİRKET AÇIKLAMALARI

Mesleki eğitim sağlamayan girişimlerin yüzde 79,9'una göre mesleki eğitim sağlamamalarının nedeni, 'çalışanların mevcut becerilerinin girişimin ihtiyaçlarını karşılıyor olması' oldu. Bu nedeni, yüzde 67,6 ile 'girişimin gerekli becerilere sahip kişileri istihdam etmesi' ve yüzde 47,7 ile 'mesleki eğitim kurs maliyetinin yüksek olması' takip etti.

MESLEKİ EĞİTİMLER HANGİ KURSLARDAN SAĞLANDI

Mesleki eğitim sağlanan girişimler büyüklük grubuna göre değerlendirildiğinde; en önemli mesleki eğitim sağlayıcıları yüzde 42,5 ile 'özel eğitim kurumları' oldu. Bunu yüzde 25,9 ile (İŞKUR ve Milli Prodüktivite Merkezi'nin de dahil olduğu) 'diğer eğitim sağlayıcıları' takip ederken, üçüncü sırada yüzde 24,4 ile 'asıl faaliyeti eğitim olmayan özel şirketler' yer aldı.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme