İŞ-YAŞAM

22 MART 2017

İstanbul'daki kira oranlarını değerlendiren İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, kira fiyatlarının İstanbul genelinde yüzde 25 gerilediğini belirtti.

İstanbul'da çok sayıda kiralık daire bulunduğunu ifade ederek, Beşiktaş'ta geçen yıl 2 bin 500 lira olan bir daireyi, artık 2 bin ila 2 bin 200 lira arasında bulmanın mümkün olduğunu söyledi. Aşa, "Daha önce bin 200 lira olan evler, şu anda bin liraya kiralanabilirken, bin 100 lira olanlar 900 liraya indi. Zaten düşük fiyatlı olan kiralarda da yüzde 5-10 indirim oldu." dedi.ALICI DA SATICI DA BEKLEME POZİSYONUNDA

Aşa, satılık ev fiyatlarıyla da ilgili bilgi verirken kiralamalar hakkında şu açıklamalarda bulundu:

Fatih'te geçen yıl 2 bin liraya tutamadığın evi şu anda bin liraya tutuyorsun. Bu aynı şekilde birçok semtte geçerli. Bağdat Caddesi'nde 4 bin liraya tutamadığın evi, şu anda 3 bin liraya tutuyorsun. Ancak vatandaş çok daha lüks, çok daha yüksek bedelli evleri çok ucuza tutamıyor tabii ki... Neticede belli bir alt limit var. Hiçbir yerde 500-600 liraya ev yok. Olsa da uzak lokasyonlarda var. Ancak daha önce bin 200 lira olan evler, şu anda bin liraya kiralanabilirken, bin 100 lira olanlar 900 liraya indi. Zaten düşük fiyatlı olan kiralarda da yüzde 5-10 indirim oldu.

Satılık ev fiyatlarında da ciddi bir gevşeme görüldüğünü belirten Aşa, "En azından şu anda daha ciddi pazarlıklar yapılıyor. Çünkü talep yok, çok fazla satış yapılmıyor. Alıcı da, satıcı da bekleme pozisyonuna girmiş. Birçok müteahhit firmada çok ciddi pazarlıklar dönüyor. Gerçek alımların lanse edilen fiyatlardan değil, daha düşük bedelli fiyatlardan olduğunu duyuyoruz.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 16 saat önce
  ev fiyatlari da dusuyor.cunku evler satilamiyor. ev bakiyorum barkac aydir. hep ayni evler ilanda
 • Misafir 17 saat önce
  Ne düşmesi yahu hala kiraya zam yapıyorum
 • Misafir 20 saat önce
  Biz bu fiyat gerilemesini niye goremedik?
 • Misafir 21 saat önce
  inşaata kirlar da düşsün inşallah ev fiyatlar da kiralar da yüksek kardeşim
 • Misafir 21 saat önce
  Ne düşüşü hala artıyor
 • Misafir 22 saat önce
  Yani Fiyatlar yakinda cooook iner
 • Misafir 22 saat önce
  şuan zeytinburnu da 2+1 20 yıllık dairelerden 1250 tl kira istiyorlar asgari ücretin 1400 lira olup halkın u asgari ücretle çalıştığı istanbul da ne kadar da uygun değilmi. :)
 • Misafir 22 saat önce
  Kira fiyatları gereksiz yüksekti zaten iyi olmuş. Millet kredi borcunu kira ile ödemeye çalışınca emlakçılarada tatlı geliyor tabi.
Kalan karakter : 300
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme