İstanbul finans merkezi projesi kapsamında, finans kurumlarının Türkiye’ye gelmesi için adımlar atılırken, sermaye piyasaları açısından önemli bir kurumdan tersi yönde karar çıktı. 1995 yılında İstanbul’da kurulan ve 22 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren Avrasya Borsaları Federasyonu (Federation Euroasia Sec- FEAS), merkezini İstanbul’dan Ermenistan’ın başkenti Erivan’a taşıyor.

Gazete Habertürk'ten Sefer Yüksel'in haberine göre FEAS Başkanı ve Mısır Borsası Başkanı Dr. Muhammed Omran, üyelerine gönderdiği eposta ile FEAS’ın, 16 Mayıs’ta Tahran’da düzenlenen Olağanüstü Genel Kurul toplantısında, oyçokluğu ile Federasyonun merkezinin İstanbul’dan Erivan’a taşınmaya karar verildiğini bildirdi.

TÜRKİYE ÇEKİLDİ

Omran, Borsa İstanbul ve Borsa İstanbul’un hisse sahibi olduğu Saraybosna Menkul Kıymetler Borsası’nın FEAS’tan çekilmesinin ardından yerlerine Kıbrıs Rum Yönetimi Borsası ve İran Fara Borsası’nın geldiğini kaydetti. Türkiye FEAS’ın kurucu üyeleri arasında yer alıyordu ve kuruluşun merkezi Borsa İstanbul binasındaydı. Borsaya yakın kaynaklar, Asya, Balkanlar, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin üyesi olduğu FEAS’ın önemli bir ağ olduğunu, Türkiye’nin kurduğu bu kuruluşun merkezinin Ermenistan’a taşınmasının sektör için talihsizlik olduğunu belirtiyor.

İŞBİRLİĞİ İÇİN KURULMUŞTU

Ülke borsaları arasında bölgesel işbirliklerini artırma amacıyla kurulan FEAS kapsamında önemli anlaşmalara imza atılmıştı.

33 ÜLKE ÜYE 22 YILDIR TÜRKİYE’DEN FAALİYET GÖSTERİYOR

1995’te İstanbul’da kurulan ve 22 yıldır Türkiye’den faaliyet gösteren FEAS’a Asya, Balkanlar, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’dan 33 ülkenin borsaları üye. Bunun yanı sıra FEAS’ın 11 borsa olmayan üyesi, 3 gözlemci üyesi ve 4 de takas kuruluşu üyesi yer alıyor.

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
 • Misafir 37 dakika önce
  Dünya fındığının p'ini üreten Türkiye ama fındık borsası avrupada, senin ürettiğin fındığın fiyatını avrupada belirliyorlar.. Böyle bir ülkeyi kim ciddiye alır, kim güvenir, kim takar!!!
 • Misafir 2 saat önce
  Kimbilir ne üç kağıtlar döndü de üyeler ibret olsun diye erivana taşıdı merkezi
 • Misafir 2 saat önce
  Allah aşkına tarım ülkesi herseyı ital eder oldu bu nasıl bir sistemdir zeytin ağaçlarından ne istiyoruz doymadinizmi yakılıp otel yapılan alanlar yetmedimi yazik
 • Misafir 2 saat önce
  akp kurulu herseyi bozuyor, suna bak hemde ermenistana kaptirmisiz, hemde biz kurmusuz
 • Misafir 3 saat önce
  Uçan, çağ atlayan TR için ne önemi varki..
 • Misafir 3 saat önce
  Erivanı hiç görmişmü bu adamlar köyden bir farkı var mı?
 • Misafir 3 saat önce
  Besle büyüt kargayi sonra defolu gitsin
 • Misafir 4 saat önce
  22 yıldır bir işe yaramıyor muş demek ki
Kalan karakter : 2000
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme