Türkiye'nin en eski restoranları arasında olan ve Atatürk'ün de zamanında sıklıkla ziyaret ettiği Mısır Çarşısı'ndaki Pandeli Restoran tekrar açılıyor. 1901 yılında Pandeli Çobanoğlu tarafından kurulan ve üçüncü jenerasyonun işlettiği restoran geçtiğimiz yıl turist sayısındaki azalma nedeniyle kepenklerini indirmişti.

Konuyla ilgili olarak haberturk.com'a açıklamalarda bulunan Yücel Özalp, ilk olarak iki yıl önce henüz açıkken Pandeli için görüşmeler yaptıklarını ancak anlaşma sağlayamadıklarını söyledi. 2017 yılı içerisinde tekrar masaya oturduklarını anlatan Özalp, yaklaşık 6 ay süren görüşmelerin ardından 2 ay önce anlaşma sağlandığını ve imzaların atıldığını ifade etti.

Restoranın tarihi bir mekan olduğunu ve bu nedenle yeniden faaliyete geçmesinin Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün iznine tabi olduğunu kaydeden Özalp, "Biz başvurumuzu yaptık bekliyoruz. Şu anda onay sürecindeyiz. Onay çıkar çıkmaz içeri girip aslına uygun bir şekilde restorasyon yapıp iki ay sonrasında da faaliyete geçmeyi planlıyoruz" dedi.

TARİHE SAHİP ÇIKMAK OLARAK GÖRÜYORUZ

Pandeli'yi para kazanmaktan ziyade tarihe sahip çıkmak olarak gördüklerini anlatan Özalp, şunları söyledi:

"Burası zamanında Türkiye'in en önemli isimnlerinin geldiği yerdi. Şimdi eski imzalı mektupları ve fotoğrafları topluyoruz. Menüyü de eskiye uygun şekilde yapacağız. O dönem çalışan ustaları ve menüleri bulduk. Retorasyonu da tarihe saygımızı gösterir şekilde çok dikkatli bir şekilde yapacağız ve 116 yıllık bu tarihi mekanı tekrar hayata geçireceğiz. Yabancıları çekmek için tarihi ve özel bir dekorasyon yapacağız."

Özalp, bu konuda sektörden büyük bir destek gördüklerinin de altını çizdi.

DÖNEMİN EN ÜNLÜ İSİMLERİNİ AĞIRLAMIŞTI

Pandeli 116 yıllık tarih yolculuğunda dönemin önde gelen çok satıda ismini ağırlamıştı. Mustafa Kemal Atatürk'ün yanında Celal Bayar, Kraliçe II.Elizabeth, İspanya Kralı Juan Carlos, Robert De Niro ve Tony Curtis gibi isimler kapanmadan önce Pandeli'nin duvarlarını süslüyordu.

Pandeli Restoran, Yüzyıllık Markalar Derneği'nin de kurucu üyeleri arasında bulunuyor.

  • Pandeli Lokantası
  • tarihi Pandeli lokantası
  • Yücel Özalp

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
  • Misafir 20 saat önce
    İncik kebabının tadını unutamıyorum gerçekten, mükemmel bir mekandı, tekrar açılacak olması büyük kazanç! Yeni işletmeci arkadaşlara başarılar diliyorum...
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme