ALİ TEZEL/HABERTÜRK


Emekli olduktan sonra sosyal güvenlik destek primi ödeyerek işveren yanında işçi olarak çalışan emekliler de 1475 sayılı İş Kanunu'nun 14. madde gereğince, işveren tarafından işten çıkarılırsa veya kendileri haklı sebeple işten çıkarlarsa kıdem tazminatı alabilirler. Son olarak da vereceğim tüyo ile alabilirler.

1975 yılında öğretmen okulundan mezun oldum. Aynı yıl öğretmenlik yapmaya başladım. 23 yıl devlette öğretmenlik yaptıktan sonra 1998 yılının temmuz ayında Emekli Sandığı'ndan emekli oldum. 1998 yılının eylül ayında hayat şartlarından dolayı İzmir'de özel bir okulda (kolejde) öğretmenlik yapmaya başladım. Öğretmenlik hayatım 15 yıldan beri hâlâ devam etmektedir. Ancak Temmuz 2013'te İstanbul'a yerleşme durumu olduğundan özel okuldaki görevimi sonlandırmak istiyorum. Bu durumda 15 yıllık kıdem tazminatımı alabilir miyim? Başarılı bir öğretmen olarak ben bu kıdem tazminatımı ne zaman, nasıl ve hangi şartlarda alabilirim? (Bu performansımla işverenim beni daha uzun yıllar çalıştırabilir. Başarısız öğretmenlerin işine son verip tazminatları ödeniyor.) İsmi saklı

Sayın okurum, emekli olduktan sonra özel sektörde SGDP (Sosyal Güvenlik Destek Primi) ödeyerek çalışıyorsunuz. İşçiler yani sizler sosyal güvenlik hukuku bakımından emeklisiniz ama iş hukuku bakımından emekli veya emekli değil diye ayrım yok. Sizler de yasadaki şartlara göre kıdem tazminatı alabilirsiniz.
Kıdemi alabilmenizin yolları ise ya işveren sizi 4857 sayılı İş Kanunu'nun 17. maddesine göre işten çıkaracak veya siz "İşveren üzerine düşen yükümlülükleri tam olarak yerine getirmiyor" (ücreti zamanında ve yasalara uygun hesaplayıp ödemiyor, sizin şeref ve haysiyetinizi alçaltıcı sözler sarf ediyor vs.) diye haklı sebeple 4857/24 gereğince işi bırakırsanız kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

BU DA BENİM TÜYOM
Yukarıdaki kıdem tazminatı alma şartları olmuyorsa yapacağınız şey, emekli statüsünden normal çalışan statüsüne geçmenizdir. Sizin şu anda SGDP'li çalışandan, normal sigortalı çalışan halinde gelme hakkınız var. İşverene dilekçe verip artık SGDP'li çalışmak istemediğinizi, SGDP yerine emekli aylığınızı kestirip normal sigortalı gibi çalışmak isteğinizi belirtin. İşveren sizin için SGK'ya bir ay normal çalışan bildirgesi verince de SGK'ya tekrar emeklilik dilekçesi verin ve işyerinden emekli olarak ayrılacağınız için kıdem tazminatınızı alma hakkınız doğar.

İKRAMİYEYİ TEMYİZ-İTİRAZ İLE KAZANMIŞSINIZ, DEVAM EDİN
 
Sayın Ali Tezel, öncelikle emekli ikramiyesi alabilme konusunda yayınlamış olduğunuz tüm dilekçe örnekleri için teşekkürler. Babam için açtığımız dava sonucunda 13 yıl 1 ay hizmet süresine karşılık mahkeme önce ret yazısı gönderdi. Sonra 100 lira karşılığında sizin gazetede yayınlamış olduğunuz itiraz dilekçesiyle itiraz ettik. Yaklaşık 20 gün sonra elimize gelen cevaba göre babamın emekli olduğu 1998 yılında geçerli olan katsayılar esas alınarak 752.93 liralık bir ikramiye almaya hak kazandık. Fakat biz tıpkı sizin dilekçe örneğinizde belirtmiş olduğunuz gibi bugünkü katsayılar üzerinden ve faiziyle birlikte emekli ikramiyesi talep etmiştik. Elimize gelen cevaba göre ise hem 1998 yılında geçerli olan katsayılara göre hem de yasal faizi olmadan 752.93 liralık bir ödemeyi uygun görmüşler. Bu konu hakkında bizi bilgilendirirseniz seviniriz. Yonca OCAK

İkramiye davasını yerel idare mahkemesinde kaybetmiş, itiraz-temyiz ile bölge idare mahkemesinde kazanmışsınız ama güncel kısmı reddedilmiş. Şimdi yerel idare mahkemesi veya bölge idare mahkemesi kararını 30 gün içinde temyiz-itiraz etmeniz gerekir. Şayet 30 günü geçirdiyseniz de merak etmeyin, SGK bunu temyiz-itiraz etmiştir. SGK'nın temyiz-itiraz yazısını da mahkeme size gönderecek, o zaman cevap yazısını mutlaka 30 gün içinde yazıp ilgili makama gönderin. Güncel alma şansınız devam edecek. Bu konuda son sözü daha Danıştay söylemedi. Yani davanızı mutlaka Danıştay'a taşıyın.

  • kıdem tazminatı
  • ali tezel

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme