Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, bugün bankaların döviz deposu piyasasındaki borçlanma limitlerini yüzde 100 artıracaklarını bildirdi.

Yılmaz, Merkez Bankası ve Dünya Bankası Hazine Departmanı tarafından düzenlenen ve basına kapalı olarak yapılan "Merkez Bankalarında İç Denetimin Rolünün Kuvvetlendirilmesi" konulu konferans sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Durmuş Yılmaz, "Yeterli miktarda döviz rezervimiz var. Döviz sıkıntımız yok. Borçlanma faizlerinin indirilmesi piyasaları rahatlatacak" dedi. Borçlanma faizlerini indirilmesinin gevşek para politikası anlamına gelmeyeceğini belirten Merkez Bankası Başkanı şöyle konuştu: "Dövizde artışın nedeni yatırım yapanların çıkması. Döviz piyasasında bugüne kadar 220 milyon dolarlık işlem yapıldı. Döviz satış ihalesi bilahare düşünülecek."


Merkez Bankasının döviz piyasasındaki gelişmeleri çok yakından takip ettiğini ifade eden Yılmaz, "Merkez Bankası üzerine düşen görevi yapacaktır. Bugün birazdan bankalarımızın döviz deposu piyasasındaki borçlanma limitlerini artırdığımızla ilgili bir açıklama yapacağız. Dolayısıyla bankalarımız bu konuda rahatlayacak" diye konuştu.

Durmuş Yılmaz ne kadar artırılacağı sorusuna ise "Yüzde 100 artırıyoruz" yanıtını verdi.

Bankalardaki mevduata sağlanan 50 bin YTL'lik güvencenin artırılmasına ilişkin bir soru üzerine ise Yılmaz, şu anda buna gerek olduğunu düşünmediklerini kaydetti.

Yılmaz, ''Dolayısıyla şu anda yaşanılan durum, özellikle dolardaki likidite problemi... Bankacılık sistemimizin elinde yeterli döviz likiditesi var, fakat yaşanılan problemlerden dolayı bankalarımız kredi riskinden korkuyor'' diye konuştu.

Durmuş Yılmaz, bu kredi riskini üstlenebilecek bir kurum gerektiğini ve Merkez Bankası olarak önceki hafta bu kredi riskini üstlendiklerini anımsatarak şunları söyledi:

''Ve dolayısıyla piyasayı açtık. Şu anda sistemde döviz likidite fazlası olanlar geliyorlar, buraya kotasyon veriyorlar, döviz likidite ihtiyacı olanlar da gelip kotasyon veriyor. Arz ve talep birleştiğinde işlem gerçekleşiyor. Bugün itibariyle 220 milyon doların üzerinde işlem oldu. Hala teklif var. Özellikle avroda fazla teklif var ama talep yok. Dolayısıyla sistemde yeterli likidite var.''

Bunun bir piyasa olduğuna işaret eden Yılmaz, ''Piyasada oyuncular, herkes kendi çıkarına, menfaatine göre işlem yapacaktır. Dolayısıyla otorite olarak bize düşen görev de ülkenin menfaatini ön plana koyarak bir oyuncu olarak bu piyasada yer almaktır'' dedi.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(53)
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme