Türkiye'deki işsiz sayısı Ağustos 2008 döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre 207 bin kişi artarak, 2 milyon 439 bin kişi oldu.

İşsizlik oranı ise 0,6 puanlık artışla yüzde 9,8 seviyesinde gerçekleşti. Bu dönemde istihdam edilenlerin sayısı ise geçen yıla kıyasla 449 bin kişi artışla 22 milyon 509 bin kişiye yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu, üçer aylık dönemler itibarıyla her ay kamuoyuna duyurduğu Hanehalkı İşgücü Anketinin ''temmuz-ağustos-eylül'' dönemini kapsayan ''ağustos 2008'' sonuçlarını açıkladı.

İşgücü Anketine göre, ağustos döneminde Türkiye'de kurumsal olmayan sivil nüfus, bir önceki yılın aynı dönemine göre 767 bin kişilik artışla 69 milyon 756 bin kişiye, kurumsal olmayan çalışma çağındaki nüfus da 770 bin kişi artarak 50 milyon 87 bin kişiye ulaştı.

Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 140 bin kişi, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı ise 310 bin kişi arttı.

Söz konusu dönemde, istihdam edilenlerin yüzde 28,1'i tarım, yüzde 19,5'i sanayi, yüzde 5,9'u inşaat, yüzde 46,5'i ise hizmetler sektöründe yer aldı.

Önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında, tarım sektöründe istihdamın payı 0,1 puan,, sanayi sektörünün payı yüzde 0,4 arttı, inşaat sektörünün payı ise 0,6 puan azaldı. Buna karşılık hizmetler sektörünün payı değişmedi.

-İŞSİZLİK, KENTLERDE YÜZDE 12 ARTTI-

Türkiye genelinde işsiz sayısı, ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 207 bin kişi artarak 2 milyon 439 bin kişiye yükseldi.

İşsizlik oranı ise 0,6 puanlık artış ile yüzde 9,8 olarak gerçekleşti. Kentsel yerlerde işsizlik oranı 0,4 puanlık artışla yüzde 12, kırsal yerlerde ise 0,7 puanlık artışla yüzde 6,3 oldu.

-GENÇLERİN YÜZDE 19,1'İ İŞSİZ-

Ağustos 2008 döneminde genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 19,1 olarak hesaplandı. Bu oran 2007 yılının aynı döneminde yüzde 19,2 idi.

Türkiye'de tarım dışı işsizlik oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,8 puanlık artışla yüzde 12,7 seviyesine çıktı.

Bu dönemdeki işsizlerin 69,8'ini erkek nüfus oluşturdu. Anket sonuçlarına göre, işsizlerin profili şöyle:

''-İşsizlerin yüzde 55,5'i lise altı eğitimli.

-Yüzde 26,8'i bir yıl ve daha uzun süredir iş arıyor.

-İşsizler sıklıkla (yüzde 30,1) ''eş-dost'' vasıtasıyla iş arıyor.

-Yüzde 82,4'ü (2 milyon 10 bin kişi) daha önce bir işte çalışmış.

-Daha önce bir işte çalışmış olan işsizlerin yüzde 49,6'sı ''hizmetler'', yüzde 22,8'i ''sanayi'', yüzde 19,3'ü ''inşaat'', yüzde 8,3'ü ise ''tarım'' sektöründe görev almış.''

-İSTİHDAMIN YAPISI-

Söz konusu dönemde istihdam edilenlerin de yüzde 72,7'sini erkek nüfus meydana getirdi.

İstihdam edilenlerin yüzde 61,1'ini lise altı eğitimliler oluşturdu. İstihdam yapısına ilişkin diğer bazı veriler şöyle:

''-Yüzde 57,6'sı ücretli, maaşlı ve yevmiyeli, yüzde 26,6'sı kendi hesabına ve işveren, yüzde 15,8'i ücretsiz aile işçisi.

-Yüzde 61,8'i ''1-9 kişi arası'' çalışanı olan iş yerlerinde çalışıyor.

-Yüzde 2,8'inin ek bir işi var.

-Yüzde 3,8'i mevcut işini değiştirmek için veya mevcut işine ek olarak bir iş arıyor.

-Ücretli olarak çalışanların yüzde 86,8'i sürekli bir işte çalışıyor.''

Bu arada, Maliye Bakanlığı tarafından derlenen verilere göre, 2008 yılının üçüncü döneminde toplam kamu istihdamı 2 milyon 919 bin kişi olarak belirlendi.

-KAYIT DIŞI İSTİHDAM YÜZDE 46,6-

TÜİK'e göre, kayıt dışı istihdam edilenlerin oranı, ağustos 2008 döneminde, 2007 yılının aynı dönemine göre 2,1 puanlık azalışla yüzde 46,6 olarak gerçekleşti.

Bu dönemde, geçen yılın aynı dönemine göre tarım sektöründe kayıt dışılık yüzde 88,3'den yüzde 87,4'e, tarım dışı sektörlerde ise yüzde 33,3'den yüzde 30,7'ye geriledi.

-İŞ GÜCÜNE KATILIM-


Ağustos 2008 döneminde, Türkiye genelinde iş gücüne katılım oranı, geçen yılın aynı dönemine göre 0,5 puanlık artışla yüzde 49,8 olarak gerçekleşti.

Erkeklerde iş gücüne katılma oranı 0,1 puanlık artışla yüzde 73, kadınlarda ise 1 puanlık artışla yüzde 27,1 oldu. Kentsel yerlerde iş gücüne katılma oranı 0,6 puanlık artışla yüzde 46,9, kırsal yerlerde yüzde 0,7 yükselişle yüzde 55,2 oldu.

Toplam iş gücünün yüzde 18,1'ini 15-24 yaş grubundakiler oluşturdu. Lise altı eğitimlilerde iş gücüne katılma oranı yüzde 48,1 iken, yüksek öğretim mezunlarının katılım oranı yüzde 78,9 olarak belirlendi.

Lise altı eğitimlilerde erkeklerin iş gücüne katılma oranı yüzde 72,1, kadınların yüzde 23,5 oldu. Lise ve dengi okul mezunlarında erkeklerde iş gücüne katılma oranı yüzde 76,1 iken kadınlarda yüzde 34,2 oldu. Yüksek öğretim mezunlarında ise erkeklerde iş gücüne katılma oranı yüzde 84,3, kadınlarda yüzde 70,7 olarak ölçüldü.

Ağustos 2008 döneminde iş gücü dışında olanların yüzde 39,2'si daha önce bir işte çalıştı. Daha önce bir işte çalışıp, söz konusu dönemde iş gücü dışında olanların (10 milyon 58 bin kişi) yüzde 28,5'i emeklilik, yüzde 7'si mevsim gereği, yüzde 18,6'sı sağlık nedeniyle, yüzde 11,1'i evlilik, yüzde 6,2'si işten çıkartılma/iş yerinin kapanması, yüzde 5,5'i işinden memnun olmama ve yüzde 23,1'i diğer nedenlerle en son çalıştıkları işten ayrıldı.

-İŞ GÜCÜ HAREKETLERİ-

Ağustos 2008 döneminde 1 milyon 563 bin kişi işe yeni başladı veya iş değiştirdi. Bunun toplam istihdam içindeki oranı yüzde 6,9 oldu. İşe yeni başlayan veya iş değiştirenlerin yüzde 31,3'ü, 25-34 yaş grubunda yer aldı.

Bu dönemde işe başlayan veya iş değiştirenlerin yüzde 19,8'i sanayi, yüzde 37,2'si hizmetler, yüzde 21,8'i inşaat sektöründe, yüzde 21,2'si ise tarım sektöründe işbaşı yaptı.

Mevcut işsizlerin yüzde 16,1'ini (392 bin kişi) bu dönemde işten ayrılanlar oluşturdu.

AA


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!
2000
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.