Kendi markasının yanı sıra dünyanın önde gelen markalarına fason üretim yapan Desa’da nisan ayından bu yana yaklaşık 50 işçinin işten çıkarılmasıyla başlayan işveren ve Deri-İş sendikası arasındaki tartışma lüks tüketimin zirvesindeki marka Prada’ya taşındı. Desa işten çıkarmaların ekonomik koşullar nedeniyle yaşandığını öne sürerken, Deri-İş ise sendikalaşma faaliyetlerinden kaynaklandığını iddia ediyor.

 

Brüksel merkezli Uluslararası Tekstil, Hazırgiyim ve Deri İşçileri Sendikası, işten çıkarmalar nedeniyle Desa’nın tedarikçisi olduğu Prada ve Mulberry’nin yönetimleriyle yaşanan soruna müdahale etmeleri için bağlantı kurduğunu açıkladı. Uluslararası sendikanın genel sekreteri Neil Kearney yaptığı açıklamada, iki şirketin Desa’nın en büyük müşterileri arasında yer aldığını vurguladı. Desa’nın işten çıkarmalarla uluslararası kabul görmüş etik ilkeleri çiğnediğini söyleyen Kearney, büyük şirketlerin fason üreticileri nezdinde işçi haklarını koruma yükümlülükleri bulunduğunu ve bunları yerine getirmesi gerektiğini söyledi.  

 

İSPATLANSIN, HAREKETE GEÇERİZ

Kearney, Prada ve Mulberry yönetimleriyle yaptıkları temasların sonuçlarını da aktardı. Mulberry’nin fason üreticelerine yönelik karışmama politikası olduğunu kendilerine ilettiğini açıklayan Kearny, Prada’nın Türk resmi makamlarından gelecek bir araştırma sonucuna göre hareket edeceğini bildirdi. Kearney, Prada’nın işçi haklarının ihlal edildiğinin resmi makamlarca ispatlanması halinde Desa nezdinde gerekli tedbirleri alacaklarını kendilerine ilettiğini kaydetti.   

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme