PİYASALARDAKİ SON GELİŞMELER DAKİKA DAKİKA HABERTURK.COM'DA

Merkez Bankası'nın yarım puan faiz indirimi zaten hareketli olan doları 1.7475 YTL'ye taşıdı. Euro ise 2.17 YTL'ye yükseldi. Piyasada dengeler iyice bozuldu.
 Üst üste gelen olumsuz haberlerin etkisiyle borsada yaşanan sert düşüşün ardından Merkez Bankası'nın faiz indirimi dolara olan talebi artırdı. Böyle bir ortamda yapılan faiz indirimi herkesi şaşkınlığa uğratırken, güvenin iyice kaybolduğu piyasada dövize yönelim hızlandı. Dolar kısa bir süre önce gördüğü zirve seviyesi olan 1.74 YTL sınırına dayandı. Merkez Bakası'nın bugün yeniden piyasaya girerek satış yönünde müdahale etmesi bekleniyor.
Ancak Kasım ayında yoğunlaşan sendikasyon ödemeleri nedeniyle bankaların da dövize olan talebi doların kısa vadede ateşinin sönmeyeceğini gösteriyor.

DOLAR 1.70 YTL'YE GERİLEDİ

Güne 1.75 YTL'yi test ederek başlayan dolar şu sıra 1.6980 YTL'den işlem görüyor. Kapalıçarşıda euro ise 2.1200 YTL'den alıcı buluyor.

Tahvil-bono cephesinde ise düşük katılımlı seans devam etti. 26 Haziran 2010 vadeli gösterge tahvilde bileşik faiz yüzde 22.55'te, 14 Nisan 2010 vadeli en aktif tahvilde faiz yüzde 23.26 bileşik seviyesinde yer aldı.

BEKLENMEDİK FAİZ İNDİRİMİ

Yabancı bir bankanın döviz masası yöneticisi, "Merkez Bankası'nın beklenmedik faiz indirimi sürpriz etkisi yarattı. ABD'de Dow Jones'un yüzde 5 aşağı gitmesi de çok etkili. İşlemlerde bu sabah en yüksek 1.7475 YTL görülüyor. Ancak bu gelişme bu seviyelerde kalacağımız anlamına da gelmiyor" dedi ve ekledi:

"Başbakan'ın 20 ila 40 milyar dolar arasında bir IMF paketinden söz ettiği konuşuluyor. Burada rakam değil IMF ile bir anlaşma yapılması önemli..... TCMB'nin dün de belirttiği gibi elinde bir çok opsiyon var. Bugün döviz depo piyasasında işlem limitlerini artırabilir ya da döviz satış ihalelerini yeniden başlatabilir."

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu dün sürpriz şekilde, gecelik borçlanma faizini yüzde 16.75'ten yüzde 16.25'e, borç verme faizini ise yüzde 19.75'ten yüzde 18.75'e düşürdüğünü açıkladı.

MÜDAHALE GELEBİLİR

Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar tarafından PPK kararı ardından yayımlanan notta, "Merkez Bankası'nın piyasa oyuncuları tarafından beklenmeyen bu kararında, tahminlerden daha sert bir şekilde yavaşlama işaretleri veren büyüme öncü göstergelerinin etkili olduğu anlaşılıyor. Merkez Bankası'nın bu beklenmedik faiz indiriminin kur üzerinde baskı yapmaması için, güven sağlayıcı diğer ekonomik kararların da bir an önce açıklanması gerekir. Çok kısa zaman döviz satım ihalelerinin tekrardan başlayacağını tahmin ediyoruz" denildi.

BANKA HİSSELERİ ÇÖKÜYOR

Gelişmiş ülkelerin hızla resesyona girmesi, dev şirketlerin kaynak arayışını sürdürmesi krizin kısa vadede bitmeyeceğini gösteriyor.
Diğer taraftan özellikle sıkıntıya giren hedge fonların satışları borsaları beklenmedik seviyelere taşıdı.
S&P ve Fitch gibi reyting şirketlerinin bankalara yönelik olumsuz öngörüleri de İMKB'de banka hisselerine gelen satışların hızlanmasında etkili oluyor. Teknik analistler endeksin 21 bin puan seviyesine kadar gelebileceğini öngörüyor. 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(105)
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme