Kritik soruyu Fatih Altaylı Olaylar ve Gerçekler’de dile getirdi. Karlı şirketler ekonomik krizi bahane edip personel mi çıkartıyor?

1.5 milyar YTL rekor kar açıklayan Akbank’ın 1000 civarında personeli işten çıkarması ekonomi çevrelerinde tepkiyle karşılandı. Büyük bir reklamveren olması nedeniyle medyada ses getirmeyen kararıyla Akbank, rahmetli Sakıp Sabancı’nın uzun yıllarda oluşturduğu ‘çalışanların babası’, ‘halk adamı’ imajını da zedeledi.

2001 yılında Türkiye’nin en ağır şartlarda krizi hissettiği dönemde bile kurumlar son tercih olarak personel çıkarımını seçerken, Türkiye’nin en büyük iki bankasından biri olan Akbank en çok kar ettiği dönemde bankacıları kapının önüne koydu. Peki neden?

İşte Fatih Altaylı’nın konuya ilişkin yorumu:

"Bu kriz ayıplı hale gelmeye başladı. Ayıp nerede? Bana hergün binlerce mail geliyor. Benim kendi, internet sitemde vatandaşlardan gelen yüzlerce mail var. Şimdi burada giderek bu krizin bazıları tarafından fırsatçılığa dönüştürüldüğünü, bazılar tarafından yanlış kullanılmaya başladığını gördük. Şimdi Akbank diye bir banka. 1200 adamı işten çıkartmışlar. Sonra 1000’miş  dediler ama bilmiyoruz. 1700 diyenler de var. Şimdi bende bu işten çıkarılanlar gelen yüzlerce mail var. Bir tanesi 7 aylık hamileydim kapı önüne kondum. Kış girişinde bir tane daha çocuğu varmış ben ne yapacağım diye mail atmış. 1200 kişi de ki 1000, önemli değil rakam. Önemli olan burada moralite. Şimdi Akbank daha birkaç hafta önce 9 aylık karını açıklamış. Diyor ki 9 aylık rekor kar. 1 buçuk  milyar YTL kar ettik diyor. İlk 9 ay itibariyle. Bir yandan rekor kar açıklayacaksın 1 buçuk milyar YTL, üzerinden bir ay geçmeden 1200 kişinin işine son vereceksin. Şimdi şunu anlarım. Akbank sıkıntılıdır, zordadır, batmak üzeredir Allah göstermesin, o sebeple çıkartır. 1 buçuk milyar rekor kar açıklayan firma 1200 kişiyi kapının önüne koyar mı?

Krizlerde moralite önemlidir. Şimdi ben hesaplattırdım. Hem de Akbank’tan bir kişiye hesaplattırdım. Akbank bu 1000 kişiyi çıkarmasa 100 milyon YTL bu işin Akbank’a ekstra maliyeti var. Yani 9 aylık karının on beşte biri, ne olur? Türkiye’nin en büyük iki bankasından biri 1000 kişiyi kapıya koyuyor. Şimdi Akbank’ın kulesi burada, İş Bankası’nın kulesi burada. İş Bankası’nın başı kel mi niye koymadı? Çünkü İş Bankası kurum gibi davrandı. Aman bu ülkenin taşında toprağının altında elimiz var diyor, dayanıyor. Kasıyor kendini, çıkarmıyor 1200 kişi. Akbank çıkartıyor. Akbank’ın bir kere genetik ihaneti var burada. Genetik ihanetten kastım şu, Sakıp Sabancı gibi bir adam vardı. Sakıp Sabancı, Türkiye’de herkesin sermayelerden nefret ettiği, bunları komprodor diye gördüğü, eli purolu adam diye gördüğü Türkiye’nin iliğini kemiğini sömüren adam diye gördüğü dönemde dahi Türk halkı tarafından sevilmiş, Türk halkı tarafından bağıra basılmış, cenazesi Türkiye’de hiç kimseye nasip olmamış bir törenle halkın katılımıyla kendisini hayatta görmemiş insanların gözyaşlarıyla kaldırılmış bir adam. Sakıp Sabancı bu imajı boşuna yapmadı. Halktan yana duruşuyla yaptı. Binlerce eser yaptı. Bütün Boğaz’ı gez git Sabancı polis evi, Sabancı öğretmen evi, Sabancı kız yurdu. Adam  Türkiye’nin sorumluluk sahibi bir yuttaşı gibi davranarak bugüne taşındı. Şimdi Akbank’ın yaptığı  Sabancı genetiğine uygun bir hareket değil. Nasıl, niye yaparsın bunu? Batmakta olan bir kurum yapar anlarım. Dersin ki çaresi yoktu. Bunları Akbank’ı eleştirmek için söylemiyorum. Akbank böyle bir hata yapmış. Ben bunu neden söylüyorum Türkiye’deki diğer kurumlara örnek olsun diye söylüyorum. Bugün dayanışma günü, şimdi kriz var diye ne yapacağız yani? Adam mı atacağız, insanları sokaklara mı salacağız? Bu krizi daha beter  büyütmek, krizi daha beter körüklemek, bir işsizler ordusu yaratmaktır. Krizlerde insan dayanışır ya. Biz ülke olarak en önemli özelliğimiz bu dayanışma ruhumuz değil mi. Şimdi Akbank bunu neden yaptı. Çok net. İki tane bina var orda. İş Bankası burada Akbank burada. Burada yanlış anlaşılmasın İş Bankası’na veya herhangi bir bankaya bağlılığım yok. Herhangi bir banka da olabilir. Sonuç olarak baktığın zaman biri doğru duruş sergiliyor, biri yanlış duruş sergiliyor. Niye başka bankalar yapmıyor? Şimdi Akbank sektörün en büyük iki tanesinden bir tanesi. O yaptığı zaman diğerlerinin de yapmak için elinde koz olur. Ama o da yapmıyor. Diyorum ya bu iş moralite. Bu moraliteyi bozmamak lazım.

Türkiye ile ilgili vahim bir tablo görüyorum ben karşımda. Vahim tablo ne? Akbank’tan 1200 adam kapının önüne koyulmuş. Bunlar ağlıyorlar, sıkıntıları var dile getirmeye çalışıyorlar. Türk medyasında kimse buna en ufak bir şekilde değinmiyor. Biz Habertürk’te haber yapıyoruz. Akbank reklam veren olunca haber yok. Şimdi bu gazeteler Hürriyet,  Milliyet bu haberi uzun süre görmemekte için direniyorlar. Sonunda okur tepkisine dayanamayarak haber veriyorlar. Bu haber Hürriyet’in, Milliyet’in internet sitesinde de var.  Buraya okuyuclar yorum yapıyor. Bu haberin internet sitesindeki yorumlarını kaldırdılar. Çünkü altta tepkiler var. Onu haber yapmıyorlar.

Akbank büyük reklam veren ya buna mukabil HSBC diye bir banka var. Dünyanın en büyük bankalarından bir tanesi. Akbank’ı haber yapmayan Hürriyet, Milliyet ve Doğan grubu gazeteleri ne yapıyorlar, HSBC 500 kişi çıkaracak diye haber yapıyorlar. Sanırsın ki Türkiye’de çıkaracak. Hayır, HSBC Asya bölgesindeki bankalarından 500 kişi çıkaracak. HSBC Asya bölgesindeki bankalarında kaç kişi çalışıyor 130 bin kişi. Haberi öyle veriyorlar ki bak Akbank yaptı, HSBC de yapıyor. Sanırsın ki Türkiye’de, hayır değil. Sadece toplam 130 bin kişilik bir çalışan grubu içerisinden Asya bölgesinde 500 kişi çıkaracak. Akbank’ı kurtarmak için reklam veren olmayan ya da Akbank kadar reklam veren olmayan ya da aile bağlantısı olmayan HSBC’yi kullanıyor. Ayıptır, insafsızlıktır bu. "

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(128)
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme