Bir zamanlar Almanlar gelsin diye oda verilmeyen Romanya, Polonya gibi ülkelerin turistleri, Türk turizminin gözdesi oldu


 Sadece amelelik ya da çocuk bakıcılığı yapmak hatta sadece karnını doyurabilmek için Türkiye'ye gelen Doğu Avrupalılar artık Türk turizminin gelecek vaat eden pazarları olarak görülüyor.

Avrupa'dan gelen turist sayısı yerinde sayarken, Rusya, BDT ve Ukrayna'dan gelenler onların yerini dolduruyor. Buna ek olarak son iki yıldır Romanya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan ve Macaristan gibi ülkelerden gelen turist sayıları katlanarak artıyor.

Türk turizminin bel kemiği sayılan Avrupa pazarında Almanya, Avusturya, İngiltere, Hollanda ve Fransa'dan gelen turist sayısında düşüş sürerken, bu yılın ilk altı ayında en büyük artış Romanya'dan gerçekleşti.

Türkiye'ye 2007 yılının ilk 7 aylık döneminde Romanyalı turist sayısı yüzde 53 artarken, Ukraynalı sayısı yüzde 44'e yükseldi. Aynı artış, Polonya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti'nde de görüldü. En çok Belek, Lara, Side bölgesini tercih eden turistler Türkiye'ye aileleriyle birlikte gelmeyi tercih ediyor.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme