Piyasalarda yurtdışı kaynaklı çalkantı durulmuş görünüyor. ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke'nin önceki 'piyasanın arkasındayız' şeklinde yorumlanan mesajı olumlu rüzgarlar estirmeye devam ediyor.

Dün Asya'dan Avrupa'ya yaşanan hızlı çıkışın ardından bugün de benzer bir hareket yaşanıyor. ABD'de de dün borsaların yüzde 1'in üzerinde değer kazanması, bugün İMKB'yi 47 bin puanın üzerine çekti. Borsa seansın ilk bölümünde yüzde 2 değer kazanırken, dolar gerilemeye devam ediyor. Henüz hafta başında 1.40'ın üzerini test eden dolar bugün 1.3170'e kadar geriledi.

Japonya piyasaları üzmedi

Japonya Merkez Bankası (BOJ), iki gün süren toplantısının ardından faizlerle ilgili kararını açıkladı. BOJ, gösterge faiz oranını piyasa beklentilerine sadık kalarak değiştirmedi ve yüzde 0.5 seviyesinde bıraktı.

Karar BOJ'un dokuz üyeli para politikası kurulunda bugün bire karşı sekiz oyla alındı.

Piyasalarda son dönemde yaşanan dalgalanmanın ardından BOJ'un faizleri artıracağı yönündeki önceki beklentiler değişmiş, faizlerin sabit kalacağı öngörüsü kuvvetlenmişti. Halbuki bundan sadece bir ay önce analistler BOJ'un ağustos toplantısında faizleri artıracağını düşünüyordu.

BOJ'un kararını değerlendiren Mizuho Securities başekonomisti Yasunari Ueno, "son dönemde yaşanan dalgalanma gözönüne alındığında kararda bir süpriz yok" ifadesini kullandı.

Japonya'da yaklaşık 6 yıl süren sıfır faiz döneminin ardından ülkede dezenflasyonun azalması ve enflasyonun ekonomiyi etkilemeye başlaması ile faizler de yükseliş eğilimine girmişti. Geçen sene temmuz ayında faizleri çeyrek puan artıran BOJ, bu yılın başında da yine çeyrek puanlık bir artışla oranları yüzde 0.5'e çekti.

BORSA YÜKSELDİ

Öte yandan bugün Japonya borsası da olumlu bir performans gösterdi. Nikei endeksi günü yüzde 2 yükselişle tamamlarken, haftalık değer kazancı yüzde 7'ye ulaştı.

Hürriyet


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme