Deniz Giyim işletmecisi Serpil Koçmer, yaptığı açıklamada, Yunanlıların kaliteli ürün ve uygun fiyatta aradığı gelinliği Edirne'de rahatlıkla bulabildiğini söyledi. Türk tekstilinin son yıllarda yaptığı atak, kullandığı farklı materyaller ve modellerle yabancıların ilgisini çektiğini ifade eden Koçmer, bu nedenle Yunanlıların en iyi müşterileri olduğunu belirtti.

Yunanlıların Türk gelinliği modellerinin yanı sıra beğendikleri katalog modellerini de yanlarında getirerek sipariş verdiğini anlatan Koçmer, ''Yunanlıların verdiği modelleri niteliğine göre 15 gün veya bir ay içinde dikiyoruz. Daha sonra sipariş veren Yunanlıyı telefonla arayarak gelinliğini veya elbisesini almasını söylüyoruz'' dedi. Bu yılki düğün sezonunda 60'ya yakın Yunanlının gelinlik siparişi verdiğini belirten Koçmer, şunları kaydetti: ''Özellikle Orestiada, Dedeağaç, İskeçe ve Gümülcine'den gelen genç kızlar, gelinliğini terzilerimize diktiriyor.

Yunanlılar piyasada sadece 38-42 beden arası bulunan abiye kıyafetlerden de istiyorlar. Bizler de Türkiye'nin çeşitli bölgelerindeki atölyelerimize onların vücut ölçülerine göre kıyafet diktiriyoruz. Fiyat, kalite ve model yönünden Yunanlıların isteklerine cevap verebildiğimizden hemen hemen her gün Yunanlı müşteriler mağazamızı ziyaret ediyorlar.''

-BULGARLAR VE ROMANYALILAR HAZIR GELİNLİĞİ TERCİH EDİYOR-

Yunanlıların yanı sıra Bulgarların da Edirne'den gelinlik ve abiye kıyafet alışverişi yaptığını belirten Koçmer, Bulgar ve Romanyalıların hazır gelinliği tercih ettiğini söyledi. Koçmer, Yunan, Bulgar ve Romanyalıların fiyat konusunda da çok fazla pazarlık yapmadıklarını bildirdi.

Koçmer, Edirneli esnafın sınır ticaretinin gelişmesi için yabancılara iyi davranması ve özellikle fiyat konusunda yardımcı olmaları gerektiğini kaydetti. Gelinlik alan Yunanlı gelin Parosia Klimatai ise Türkiye'deki gelinliklerin Yunanistan'a göre daha ucuz olduğunu, bu nedenle Edirne'ye geldiğini söyledi.

A.A.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme