Maliye Bakanı Unakıtan'ın 'Bu millet, İngilizlere bile vergi kaçırmayı öğretti' sözü doğru çıktı. Hesap uzmanlarının yabancılara mülk satışının yapıldığı Antalya, Alanya, Didim, Kuşadası ve Bodrum'da yaptığı denetimlerde, vergi kaçağı oranının yüzde 60,3 olduğu belirlendi

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın "Bu kahraman millet, İngilizlere bile vergi kaçırmayı öğretti" sözlerinin ardından başlatılan yabancılara mülk satışında vergi incelemeleri çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. Yabancılara mülk satışı denetimlerinde vergi kaçağı oranının yüzde 60,3 olduğu belirlendi.
Unakıtan, 1 Aralık 2006'da Gelir İdaresi ve TOBB tarafından düzenlenen '2006 Türkiye Vergi Şampiyonları Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada, "Şu kahraman milletin yaptığına bak" diyerek, İngilizlere ev satan müteahhitlerin 'Değerini düşük göster' teklifinde bulunduğunu, buna itiraz edenlere de 'O zaman evi satmam' dediğini aktarmıştı. Bunu İngilizlerin kendisine Londra'da bir toplantıda aktardıklarını söyleyen Unakıtan, İngilizlerin 'Bizi de bulaştırdılar kötülüğe' diye yakındıklarını aktarmış, müteahhitlere 'Bunu yapmayın' uyarısında bulunurken, İngilizlere form doldurtacağını ve bu beyanlara göre 'Türk milletinin onuruyla oynayan' müteahhitlere ceza geleceğini belirtmişti.
Kemal Unakıtan, gelişmiş ülkelerde vergisini ödeyen mükelleflerin bunun nereye harcandığını sorguladığına dikkati çekmiş ve "Bizde ise vergi ödeyen sorgulanıyor. Çünkü kimse vergisini tam ödemediği için kafalarını dikip sorgulayamıyor. 'Vergini ödedin mi' diye sorsam mutlaka altından bir yamuk çıkar" demişti.


Bakan onayladı, denetim başladı
Unakıtan'ın bu uyarısının ardından Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu harekete geçti. Unakıtan da yabancılara mülk satışında vergi incelemesine onay verdi. Hesap Uzmanları Kurulu Başkanı Mahmut Vural, 2007 turne denetimlerinde yabancıların yoğun şekilde emlak aldığı Antalya, Alanya, Didim, Kuşadası ve Bodrum'da inceleme yapıldığını söyledi.
Hesap uzmanları turne denetime çıkmadan önce kurulun Uzmanlar Kurulu Ar-Ge ve Risk Analiz Merkezi yabancılara konut satışı yapan veya satışlara aracılık yapan yükümlülere yönelik kapsamlı bir araştırma ve veri toplama çalışması yaptı. Tapu ve gelir idaresi bilgilerinin yanı sıra Türkiye'de şubesi bulunan tüm bankalardan da yurtdışı yerleşik kişilerden gelen havale bilgileri toplandı. Yurtdışı havale bilgileri, turne programına alınan yerlerde bulunan mükelleflere göre tasnife tabi tutulurken, kendisine havale yapılan kişiler ile turne planına alınan yerlerde bulunan inşaat firmalarına ödeme yapan kişilere yönelik de bir eşleştirme işleminde bulunuldu. Çalışmada, bu kişilerin çoğunlukla emlak komisyoncusu ve avukatlar olduğu tespit edildi. Daha sonra da serbest meslek kazancı elde eden söz konusu kişiler hakkında gerekli mali araştırmalar yapıldı.
Uzmanlar, ellerindeki bilgilerin yanı sıra yerinde tespitle araştırma yaparak, inceleyecekleri mükellefleri netleştirdi. İncelemelerde, yabancılara emlak satışının emlak komisyoncuları ve avukatlar kanalıyla gerçekleştiği ve bu kişilerin, bankacılık sisteminden temin edilen ödemelerin dışında nakit olarak da ödemeler yaptıkları, bu işlemlerin çoğunda da vergi yükümlülüklerinin yerine getirilmediği görüldü.
Aracılık yapan bu kişilerin bir bölümü, incelemelerde bilgi ve belge vermekten kaçınınca, yasal yaptırımlar uygulandı. Bu arada hesap uzmanları inşaat şirketlerini de yerinde inceledi.


88 mükellef incelendi
Hesap Uzmanları Kurulu Başkanı Mahmut Vural, denetime konu büyük inşaat projelerinin büyük bölümünün 2007 ve 2008 yıllarında tamamlanacağını söyledi. Büyük inşaat projelerini gerçekleştiren firmaların çoğunun İstanbul ve Ankara mükellefi olduğuna dikkati çeken Vural, şöyle devam etti: "Yabancılara mülk satışı yapan mükelleflere yönelik denetimler kapsamında 88 mükellef incelendi. Bu mükelleflerin 287,3 milyon YTL'lik matrahına karşılık, 437,2 milyon YTL civarında bir matrah farkı tespit edildi. İnceleme sonuçlarına oransal olarak bakıldığında, mükelleflerin gelirlerinin yüzde 39,65'ini beyan ettikleri, yüzde 60,35'ini ise beyan dışı bıraktıkları anlaşıldı. Bir başka anlatımla, beyan edilen her 100 YTL'lik matrahın yanında, 152 YTL'lik gelir beyan dışı bırakıldı." İncelemeye alınan 88 mükellefin yüzde 81'i ile uzlaşıldığını söyleyen Mahmut Vural, yabancılara mülk satışı yapılmasına yönelik incelemeler neticesinde, kesinleşerek, Hazine'ye intikal ettirilen tutarın 52,1 milyon YTL'yi bulduğunu ifade etti.

(aa/Radikal)


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(6)
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme