Daha önce kilosu 36 liraya satılan ve 1. sınıf olarak adlandırılan, sırt, güşgömü ve antrikot cinsi pastırmanın kilosu 42 YTL'ye, 2. sınıf pastırmalardan dilme, şekerpare, omuz ve kürek adlı pastırmanın kilosu 28 YTL'den 32 YTL'ye çıktı. Kilosu 22 YTL'den satılan 3. sınıf seçme pastırmanın kilosu da 27 YTL oldu.

Birinci kalite evlik sucuğun kilosu 17 YTL'den 19 YTL'ye, kilosu 12 YTL'den satılan 2. kalite sucuğun kilosu da 15 YTL'ye yükseldi.

Salam, sosis, kavurma, dil füme, jambon gibi diğer işlenmiş et ürünlerinin fiyatlarına da değişik oranlarda zam yapıldı.
Yapılan son zamdan sonra 20 gram ağırlığındaki iyi kalite 1 dilim pastırma yaklaşık 80 YKr oldu.
Kayseri Ticaret Borsası Başkanı ve pastırma sucuk üreticisi Şaban Ünlü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fiyat artışının canlı hayvan fiyatlarındaki artıştan kaynaklandığını ifade etti.

Ünlü “yem fiyatları bu yıl yüzde 100'e yakın oranda artış gösterince, canlı hayvan fiyatları da son 2 ay içerisinde sürekli arttı. Et fiyatları yüzde 15 oranında yükseldi. Baharat ve sarmısak fiyatları da artış gösterdi. Bu girdilerin artması sonucu pastırma ve sucuk fiyatları arttı” dedi.

A.A.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme