İMKB'nin de kurucusu olan Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Karslı, bankanın halka açılma sürecini hızlandıracağını söyledi. Zaman'ın haberine göre, Karslı, İran, Irak, Gürcistan ve Suriye başta olmak üzere komşu ülkelere yönelik projelere yoğunlaşılacağını kaydetti. Ağırlık Kuzey Irak bölgesine verilirken Musul ve Kerkük'e şube açılması üzerinde duruluyor. Geçen hafta 2010 yılı Olağan Genel Kurul sonrasında yönetim kurulu başkanı olan Karslı, hedeflerini ve yeni görevini Zaman'a değerlendirdi. Bankacılığa alışkın biri olarak atanmasının sürpriz olmadığını aktaran Karslı, "Borsacı olmam sebebiyle halka arz sürecine destek vereceğim. Halka açılma süreci önümüzdeki dönem de hızlanacak." dedi.

Bir dönem görev zararları ile boğuşan Ziraat'in 2002'den sonra çok iyi bir seviyeye geldiğini aktaran Karslı, bankanın şu an çok iyi yönetildiğini kaydetti. "Henüz tam olarak alıştığımı söyleyemem. Bankayı tanımaya başlıyorum." diyen Karslı, 2010 yılının bankacılık sektöründe hızlı rekabetin yaşandığı bir yıl olduğunu belirterek yurtdışının da ilgi alanına girdiğini kaydetti. Türk bankacılık sektörünün komşu ülkelere açılmasının zamanının geldiğini ifade eden Karslı, müteahhitlik sektörü başta olmak üzere iş dünyasının gittiği ülkelerde faaliyet gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Ziraat Bankası'nın yönetim kurulu başkanı olan Karslı, 1938 yılında İzmit'te doğdu. 1955'te İzmit Lisesi'ni, 1959'da İ.Ü İktisat Fakültesi İşletme Maliye bölümünü bitirdi. Aynı fakülte Para-Banka bölümünde yüksek lisans yaptı. 1965-1974 yıllarında Türkiye İş Bankası'nda müfettiş yardımcılığı ve müfettişlik yaptı. Bu süre içinde İngiltere ve Fransa'da birer yıl bankacılık konusunda araştırma yaptı. İlk defa ATM'leri Türkiye'ye getirdi. 1974-1985 yılları arasında, Türk bankacılığında ilk olarak, 'Menkul Kıymetler Departmanı'nı kurdu ve 11 yıl yöneticiliğini yaptı. 1985 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın kurulması görevini üstlendi ve bu görevde 5 yıl kaldı. Sonrasında kendi borsa aracı kurumunu kurdu. 10 yıl sonra 2001'de şirketi devretti. Karslı evli, 3 çocuk ve 9 torun sahibi.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme