Bağ-Kur  emeklisi Ahmet Uğur Gökalp’in Bağ-Kur emekli aylığının eksik
hesaplandığı savıyla açtığı dava sonrasında Danıştay 11’inci Dairesi de davacı
gibi düşünüp konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştı. Anayasa Mahkemesi de 2009/140 sayılı kararıyla emekli aylığı hesabında kullanılan 2003 yılı Bağ-Kur gelir basamaklarını iptal etmişti. Şimdi de 27 Mayıs 2010 günü 375 esas numarası ile Fatih Metin, Veysi Kaynak, Ahmet Aydın ve İhsan Koca isimli milletvekillerince TBMM’ye sunulan “Torba Kanun” ile Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği duruma uygun Bağ- Kur gelir basamakları yeniden düzenleniyor.
Bu durumda, 2002 ve sonraki yıllarda emekli olan ve ileride emekli olacak olan tüm Bağ- Kur’luların emekli aylıkları yüzde 32.3- 118 aralığında artacak.

HABERTÜRK’TE DİLE GETİRMİŞTİK

13 Nisan 2010 günü bu köşeden “Bağ-Kur emeklileri için dava dilekçesi” başlıklı yazımızda da ayrıntılı olarak belirttiğimiz üzere Bağ- Kur’luların hem prim ödeme rakamlarını hem de alacakları emekli aylığını belli eden 24 basamaklı gelir tabloları, yasaya rağmen Bakanlar Kurulu kararlarıyla artması gerekenden daha az artırılmıştı. Bu sebeple de 2000 ve sonrasında emekli
olan Bağ-Kur’lular, almaları  gereken rakamların yarısından bile az emekli
aylığı alıyorlardı. TBMM, 25 Ağustos 1999 günü 64 ana madde ve 9 geçici madde olmak üzere 73 maddeyi kabul etti. Kanun 08.09.1999 günü 4447  Sayılı Kanun olarak Resmi Gazete’de yayınlandı. Bu kanun ile, - Bağ-Kur emeklilerinin  alacağı emekli aylığını belli  eden basamakların gelir
tutarlarının hesaplanmasında memur maaş katsayısının kullanılmasına son verildi. Bunun yerine basamak gelirlerinin TÜFE ve GH (Gelişme Hızı) oranında artırılması kararlaştırıldı.  - Aylık hesabında TÜFE ve GH dikkate alınırken, emekli aylıklarında sadece TÜFE oranının dikkate alınması
kanunlaştırıldı.

HÜKÜMETLER BASAMAĞI ARTIRMADI

Hangi basamaktaki Bağ-Kur’lunun ne kadar aylık alacağını belli eden 24
basamaklı tablodaki rakamların, 4447 Sayılı Kanun gereğince 1 Nisan
2000 gününden itibaren her yıl nisan ayında bir önceki yılın TÜFE
(enflasyon) oranı ve bir önceki yılın Gelişme Hızı oranı kadar artırılması
gerekiyordu. Mesela, 2000 yılı Nisan ayında bir önceki 1999 yılının enflasyon oranı (yüzde 68.8) ve 1999 yılının büyüme oranı kadar artırılması gerekiyordu. Yasa bunu dediği halde, Bağ-Kur emeklileri fazla aylık almasın diye Bakanlar Kurulu kararıyla sadece yüzde 25 oranında artış yaptı. AK Parti hükümeti de benzer uygulamalarla Bağ-Kur basamak gelirlerini, bırakın
hem enflasyon hem de gelişme hızı oranları kadar artırmayı, enflasyon oranı
kadar bile artırmadı. Bu sebeple de Bağ-Kur’luların alacakları emekli aylıkları
2000 yılı Nisan ayından itibaren olması gerekenden az artırıldı. Öte yandan,
sadece Bağ-Kur emeklileri değil 2000 yılı ve sonrasında emekli olan
Bağ-Kur’lular için de basamak gelirleri yasal olarak artırılmadığı için düşük hesaplandı.

TBMM’ye verilen teklifin gerekçesinde ne var?

27 Mayıs 2010 günü  TBMM’ye verilen yasa değişikliğinin gerekçesinde,
“1479 Sayılı Kanun’a tabi sigortalıların ödeyecekleri primler ile bağlanacak
aylıkların hesabına esas gelir basamaklarının belirlenmesi konusunda, Bakanlar Kurulu’na yetki veren 1479 Sayılı Kanun’un geçici 17’nci
ve 4833 Sayılı Kanun’un 51’inci maddesinin (m) fıkrasının ikinci paragrafının
Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesi üzerine, çıkarılan
2002/3930 ve 2003/5471 sayılı Bakanlar Kurulu kararlarının yasal dayanağı kalmadığı gerekçesiyle Danıştay’ın iptal ettiği hukuksal boşluğun giderilmesi için hazırlanan gelir basamaklarının yasal dayanağa kavuşturulması ihtiyacı var” denildi.

İKİ KATINDAN FAZLAYA ÇIKIYOR

TBMM’ye verilen teklifin  10’uncu maddesi şöyledir:“(1) 5510 Sayılı Sosyal
Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na aşağıdaki madde
eklenmiştir. “GEÇİCİ MADDE 26- 02/09/1971 tarihli ve 1479 Sayılı
Kanun’un mülga 50’nci maddesine göre belirlenmesi gereken sigortalıların primleri ile bağlanacak aylıkların hesabına esas gelir basamakları kendinden
önceki dönemde yürürlükte bulunan gelir basamakları esas alınarak;
01/04/2002 - 30/06/2002 döneminde % 32.32, 01/07/2002 - 31/03/2003
döneminde % 17.89, 01/04/2003 - 30/06/2003 döneminde % 20,
01/07/2003 - 31/12/2003 döneminde % 16.5 artırılarak belirlenir. Bu
dönemlerde 1479 Sayılı Kanun’un 50’nci maddesinin ikinci cümlesi uygulanmaz” denilerek bileşik faiz hesaplı bir artış öngörülmüştür.

Aylıkta 2003 tabloları kullanılır

Aylıkta 2003 tabloları kullanılır Yapılan bu değişiklik sonrasında, Bağ-Kur  emekli aylıklarında halen kullanılan ve ileride de kullanılması gereken  1.07.2003 ve 31.12.2003 dönemi gelir tablosundaki emekli aylığını belirleyen gelir rakamları, şimdiki duruma göre yüzde 118 oranında
artmış olacak. Bu durumda da halen Bağ-Kur’dan emekli olanlar ile ileride emekli olacak olanlar yüzde 118 oranında zamlı aylık alacaklar.

Maaş harcaması 7 milyar artacak

Torba Yasa’daki düzenleme yapıldıktan sonra Bağ-Kur emeklilerinin yıllık maaş harcaması artacak. Yaklaşık 3 milyon Bağ-Kur ermeklisinden 1.5
milyonunun yıllık maaş yükü yaklaşık 7-8 milyar lira yükselecek.

GAZETE HABERTÜRK - ALİ TEZEL


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.