Hatay Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yahya Hamurcu, Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin'in ''Suriye'deki olaylar sonrasında, günde ortalama bin keçi kaçak yollarla Türkiye'ye getiriliyor'' açıklamasının abartılı ve iddialı olduğunu söyledi.

Hamurcu, yaptığı açıklamada, son yıllarda Gıda, Tarım ve Hayvancılık il ve ilçe müdürlüklerinin kaçak hayvan girişlerinin önüne geçmek için kolluk kuvvetleriyle koordineli çalıştıklarını belirterek, kendilerinin de teknik konularda çalışmalara destek verdiğini ve bunun da caydırıcı olduğunu ifade etti.

TZD Genel Başkanı İbrahim Yetkin'in ''Suriye'deki olaylar sonrasında, günde ortalama bin keçi kaçak yollarla Türkiye'ye getiriliyor'' açıklamasına katılmadıklarını belirten Hamurcu, şöyle konuştu:

''Zaman zaman Suriye'den kaçak hayvan girişlerinin olduğu duyumları alıyoruz ama günde bin keçinin girdiği abartılı ve iddialı bir açıklama. Hatay'da şu andaki keçi varlığı 35-40 bin arasında. Bu zaten Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü kayıtlarında mevcut. Ayrıca sınırda kaçak getirilen ve yakalanan hayvanlar yedi emine teslim ediliyor. Tarım Müdürlüğü tarafından hazırlanan sevk raporu olmadan zaten başka illere gitmesi mümkün değil. İbrahim Yetkin'i teyit edecek bir durum yok gibi.''

Kasaplar Odası Başkanı Sabit Ak da Antakya'da keçi etinin çok fazla tercih edilmediğini belirterek, ''Açıklama asker, polis ve gümrük muhafaza memurlarını zan altında bırakır. Hassas günlerde bu gibi açıklamalara dikkat etmek gerekir'' dedi. Ak, şöyle devam etti:

''TZD Başkanı İbrahim Yetkin, Türkiye'ye günde bin tane keçinin kaçak yollarla girdiğini iddia etmiş ve bunun büyük bölümünün Hatay'dan olduğunu söylemiş. Hatay halkı keçi eti yemez. Onlar için makbul değildir. Ayrıca, mezbahanede günde 5 keçi bile kesilmez. Keçi ve diğer hayvanlar kuş değil ki uçsun. Bu açıklamayla güvenlik ekipleri de yok sayılmıştır.''

Ak ayrıca, yakalanan kaçak hayvanların veteriner kontrolünün ardından Hatay Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün açtığı ihalelerle kasaplara satıldığını belirterek, keçi satışlarına rastlamadıklarını söyledi.

AA

  • İbrahim Yetkin
  • keçi
  • Türkiye Ziraatçılar Derneği

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme