Uluslararası Para Fonu (IMF), İrlanda'nın 1,48 milyar Euro tutarındaki kredi dilimini serbest bıraktı.

Fondan yapılan açıklamada, ülkenin bütçe açığını azaltma çabalarını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, 1,48 milyar Euro değerindeki kredi diliminin serbest bırakıldığı belirtildi.

IMF Başkan Yardımcısı Naoyuki Shinohara yaptığı yazılı açıklamada, İrlandalı yetkililerin, ekonomi programlarını kararlılıkla uygulamaya devam ettiklerini ifade etti.

Shinohara, gelecek aylarda orta vadeli mali plan oluşturmak konusunda güçlü bir konsensüs oluşturulmasının, kamu maliyesinin dengelenmesine ilişkin güveni artıracağını, bütçe ve mali politikalarla ilgili belirsizliği azaltacağını vurguladı.

Fonun Mayıs ayında açıkladığı tahminlerine göre, İrlanda'nın, 2010 yılında gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 32,4'üne ulaşan bütçe açığının bu yıl yüzde 10,6'ya gerileyeceği öngörülüyor.

Borç krizinin altından tek başına kalkamayınca geçen yılın sonunda Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile 85 milyar avro değerinde yardım anlaşması yapmak zorunda kalan İrlanda, 2012 yılında en az 3,6 milyar avro tasarruf etmeyi planlıyor ve bu rakamın 4 milyar avroyu bulabileceği belirtiliyor.

AB ve IMF ile yapılan yardım anlaşması çerçevesinde, İrlanda hükümetinin gelecek yıl bütçe açığını gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) yüzde 8,6'sı düzeyine indirmesi gerekiyor. Bu hedefe ulaşabilmek için harcamalardan tam olarak ne kadar kesintiye gidileceği ise, vergi, işsizlik ve büyüme rakamlarına ilişkin değerlendirmelerin tamamlanacağı yıl sonunda netleşecek.

AA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme